Poniedziałek, 19.8.2019

Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

W związku z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2030 z późn. zm.), Starosta Tczewski zobowiązany jest do przygotowania listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców powiatu, w tym jednostek publicznych, jednostek niepublicznych działających na zlecenie, oraz jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego działających na zlecenie, którym powierzono zadania z zakresu poradnictwa specjalistycznego na podstawie odrębnych przepisów, obejmujące informacje o nazwie jednostek, zakresie poradnictwa, adresach i danych kontaktowych, w tym o stronach internetowych i numerach telefonicznych, dniach i godzinach działalności oraz kryteriach dostępu do usługi, które obejmuje w szczególności:

• poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu pomocy społecznej,
  • w sprawach rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień,
  • w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
  • w ramach interwencji kryzysowej,
  • dla bezrobotnych,
  • dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także
  • z zakresu praw konsumentów,
  • z zakresu praw dziecka,
  • z zakresu praw pacjenta,
  • z zakresu ubezpieczeń społecznych,
  • z zakresu prawa pracy,
  • z zakresu prawa podatkowego,
  • dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne.

Uzyskane informacje posłużą do sporządzenia listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa, dostępnego dla mieszkańców powiatu Tczewskiego, która udostępniona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Tczewskiego oraz na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Lista nieodpłatnego poradnictwa będzie podlegała ciągłej aktualizacji, wobec czego w przypadku zaistnienia jakichkolwiek zmian w świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa specjalistycznego, podmioty zobowiązane powinny informować Starostę Tczewskiego o wprowadzanych zmianach w celu aktualizacji listy.

czytaj całość: Zgłaszanie informacji o jednostkach nieodpłatnego poradnictwa działających na terenie powiatu tczewskiego