Czwartek, 21.3.2019

Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira

1 marca maszerowali TROPEM WILCZYM śladami tczewskich harcerzy

Prawie sześćdziesięcioro młodych uczestników wzięło udział w miejskich marszach na orientację TROPEM WILCZYM, które zorganizowane zostały 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem Marszów była Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE we współpracy z Powiatem Tczewskim. Wsparcia udzieliła Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie.

Tegoroczna edycja w szczególności była poświęcona postaciom tczewskich harcerzy podczas II wojny światowej i w czasach stalinizmu. Marsze na orientację przygotowano dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tczewskiego. Wystartowało 12 drużyn, w tym gościnnie dwie drużyny z subkowskiej szkoły. Gimnazjaliści realizują projekt upamiętniający tczewskich harcerzy.

- Staraliśmy się przybliżyć młodzieży sylwetki naszych lokalnych bohaterów takich jak Kazimierz Piechowski, Władysław Jurgo, Hubert Stangenberg oraz Hanna Hass – podkreśla Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE. - Są patronami naszych ulic, jednak często nie zdajemy sobie sprawy kim byli i jak wielki wpływ wywarli na naszą społeczność.

Uczestnicy otrzymali przygotowaną specjalnie mapę-plan Tczewa z zaznaczonymi punktami. Zadaniem drużyn było dotarcie do tych punktów i wykonanie zadań. Liczyła się dobra orientacja, precyzja odpowiedzi, nie bez znaczenia był czas pokonania całej trasy. Nowością w tym roku były QR kody umieszczone w przestrzeni miasta. Dzięki smartfonom, kierowały one na stronę internetową z kolejnymi zadaniami: rebusy, akcje specjalne, dodatkowe mapki. Jak podkreślali uczestnicy była to super zabawa i wykorzystanie nowych technologii było nieobce młodym ludziom.

Jednym z zadań specjalnych określonych jako „płomień pamięci” było odnalezienie grobu Kazimierza Piechowskiego na cmentarzy przy ul. Gdańskiej i zapalenie znicza. Można go było „zdobyć” wraz ze wskazówkami odgadując wytyczne prowadzące do… kwiaciarni, gdzie na hasło były wydawane świeczki wraz z zapałkami.

Na mecie czekały ciepłe napoje, kanapki i słodki poczęstunek. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. Wszystkie załogi marsze ukończyły z bardzo dobrymi wynikami. Co prawda trafiały się niewłaściwie spisane dane, błędy w obliczeniach, czy kłopoty z zadaniami terenowymi – całość oceniali sędziowie imprezy. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie. Na drugim miejscu znaleźli się JUNACY OHP z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie, a trzecie miejsce przypadło MŁODYM WILCZKOM z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie.

- Bardzo dziękuję za tak liczne uczestnictwo w imprezie. Wszystkim bardzo gratuluję – mówił Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski, który wręczył wszystkim ekipom podziękowania, a najlepszym nagrody -  Wierzę, że to nie tylko rywalizacja i doskonała zabawa, ale też lekcja lokalnej historii.

link do albumu: https://bit.ly/2UpG4ry

Sławomir Gniazdowski (2019-03-05 14:44:00)
2019-03-05 14:44:00 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2019-03-05 14:44:00)