Przejdź do treści

Niedziela, 23.2.2020

Imieniny: Damiana, Romana, Romany

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

1 marca w Tczewie obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca w Tczewie obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca, po raz 9. W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, mieszkańcy powiatu tczewskiego spotkali się przy pomniku poświęconym Ofiarom Terroru Stalinowskiego, aby upamiętnić  bohaterów antykomunistycznego podziemia, walczących o wolną Polską z bronią w ręku ale także w inny sposób. 

W piątek 1 marca uroczystości rozpoczęły się w samo południe od otwarcia wystawy plenerowej na deptaku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego w Tczewie. Do zgromadzonych przemówił komisarz wystawy pn. „Organizacje niepodległościowe w powiecie tczewskim 1945-1952”, pracownik Fabryki Sztuk - Radosław Wiecki.

Po jego przemówieniu zgromadzeni przeszli pod tablicę pamiątkową umieszczoną na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie delegacje złożyły znicze i kwiaty.

Starostowie złożyli znicz na Rondzie Żołnierzy Wyklętych mieszczącym się tuż obok Wieży Ciśnień.

Najbardziej uroczysta część obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” miała miejsce w Parku Miejskim przy Pomniku Ofiar Stalinizmu (przy Zespole Szkół Technicznych) w Tczewie. 1 marca, po raz 9. w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przy pomniku poświęconym Ofiarom Terroru Stalinowskiego spotkali się przedstawiciele powiatu, miasta, szkół, duchowieństwa, policji, straży pożarnej, harcerzy i stowarzyszeń, aby upamiętnić  bohaterów antykomunistycznego podziemia, walczących o wolną Polską.

Data nie jest przypadkowa, tego dnia zostali zamordowani przywódcy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej działalność Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Związek Radziecki, a następnie włączenie części ziem wschodnich do ZSRR spowodowało kontynuowanie walk przez część żołnierzy. Powojenna konspiracja stanowiła najliczniejszą masową formę oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W 1945 roku, a więc w roku kiedy najwięcej osób walczyło, szacuje się, że było wówczas około 20.000 konspiratorów, ale do tej liczby należy doliczyć dziesiątki tysięcy osób ich wspierających: żywiących, udostępniających schronienia, pomagających w innej formie.  Do tej liczby należy doliczyć niezłomną młodzież, uczniów zakładających młodzieżowe organizacje. 

Kilka z nich działało w latach 1945-1956 w Tczewie. Były to: Tajna Organizacja Skautingu, Victoria, Victoria I, Wolność i Niezawisłość (Niepodległość), Zapora, Znicz, Związek Mścicieli Polskich, Zwycięstwo. 

Dzięki poświęceniu tych osób doszło w przyszłości do powstania opozycji demokratycznej i odzyskania przez Polaków prawdziwej wolności.

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-03-12 13:07:34)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2019-03-12 13:07:34 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-03-12 13:07:34)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.