Czwartek, 13.12.2018

Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

1 marca w Tczewie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tczewskiego wystartowali w marszach na orientację TROPEM WILCZYM

Ponad pięćdziesięciu uczestników wzięło udział w miejskich marszach na orientację TROPEM WILCZYM, które zorganizowane zostały 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych. Zawody te miały uczcić pamięć o bohaterach z czasów walki o wolność i niepodległość. Organizatorem Marszów była Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE we współpracy z Powiatem Tczewskich i wsparciem Pomorskiego Przeoratu Orderu św. Stanisława, Fabryki Sztuk i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Marsze na orientację przeznaczone były dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu tczewskiego. Wystartowało 11 drużyn z prawie wszystkich szkół. Było współzawodnictwo, ale też duch integracji i wspólnego działania.

Z którego Batalionu Strzelców byli żołnierze? W jakich latach mieścił się w tym budynku Urząd Bezpieczeństwa Publicznego? Jak miał na nazwisko najmłodszy bohater poległy w tym miejscu? – to tylko kilka przykładów zadań z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy czwartkowej imprezy na orientację.

-  Zadaniem Uczestników Marszów było właściwe odczytanie zaznaczonych punktów na mapie, odnalezienie ich w terenie oraz wykonanie odpowiednich poleceń lub zadań – wyjaśnia Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE – najważniejsza jest precyzja i właściwe odpowiedzi, ale liczy się również czas pokonania drogi.

Najszybsze ekipy przeszły, a właściwie przebiegły, trasę w rekordowych czasach, ale niestety popełniali błędy. Byli tacy, którzy spisali niewłaściwe daty, popełniali omyłki literowe lub dali się zwieść podchwytliwym pytaniom. Wszystko skrupulatnie weryfikowało jury zawodów. Najlepszy okazał się NOCNY PATROL z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształącego. Drugie miejsce zajęła DRUŻYNA B z I LO a trzecie miejsce WILCZA SFORA również z I LO.

- Wszystkim serdecznie gratuluję, zwłaszcza, że warunki pogodowe nie były dla Was najłaskawsze – mówił Tadeusz Dzwonkowski, Starosta Tczewski wręczając wszystkim podziękowania, a najlepszym nagrody -  Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami, ponieważ chciało Wam się w ten mroźny dzień wędrować po mieście w poszukiwaniu historii.

Na zmarzniętych, ale radosnych, uczestników czekały ciepłe napoje i słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo użytkowe, pamiątkowe gadżety, zwłaszcza przydatne w chłodne dni – specjalne termiczne szale z wilcza łapą. Jak zgodnie podkreślali uczniowie i ich opiekunowie – najważniejsza jest zdrowa rywalizacja, świetna zabawa, przyprawiona odrobiną edukacji.

- Ten czas spędzony w przestrzeni Tczewa pozwolił poznać jeszcze bardziej nasze miasto – podkreślała Agata z I LOmiejsc, obok których przechodzimy wielokrotnie, a ich nie znamy, pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. Dopiero dziś czytamy co tam jest napisane: daty, fakty z historii i nazwiska. To ciekawa była lekcja.

Miejskie marsze na orientację były imprezą organizowaną po raz pierwszy w Tczewie. Towarzyszą one Biegowi Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM, który już po raz kolejny odbędzie się w całej Polsce. (fot. E. Laskowska)

Sławomir Gniazdowski (2018-03-02 10:27:12)
Sławomir Gniazdowski (2018-03-14 09:21:42)
2018-03-02 10:27:12 Utworzenie