Wtorek, 26.9.2017

Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

1 września w Tczewie odbyły się obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września przed pomnikiem obrońców Tczewa przy Bulwarze Nadwiślańskim odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, eurodeputowana, posłanka, ministrowie, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, organizacje kombatanckie, rodziny pomordowanych kolejarzy i celników, harcerze i mieszkańcy Powiatu Tczewskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Prowadzącymi uroczystość byli Anna Popek, znana i lubiana prezenterka telewizyjna, oraz tczewski historyk Kazimierz Ickiewicz. Wiele osób zebranych przed pomnikiem, wcześniej wzięło udział w uroczystościach w Szymankowie, gdzie złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową i pomnikiem poświęconym zamordowanym 1 września 1939 roku kolejarzom i celnikom.

W obchodach na Bulwarze Nadwiślańskim uczestniczyli:
- Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta, który reprezentował Prezydenta RP Andrzeja Dudę,
- Eurodeputowana Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga oraz posłanka Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Chmiel,
- Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński,
- Sekretarza Stanu Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i Szef Służby Celnej Marian Banaś,
- Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński wraz z prezesami i dyrektorami spółek z grupy PKP SA,
- Prezes Związku Pracodawców Kolejowych Maciej Libiszewski,
- Prezes  Spółki Przewozy  Regionalne  Krzysztof Zgorzelski,
- Władze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność z przewodniczącymi:   Krzysztofem Doślą i Henrykiem Grymelem, oraz przedstawiciele wszystkich central krajowych w tym Prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Leszek Miętka, Przewodniczący Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP Aleksander Motyka  oraz przedstawiciele organizacji  związków zawodowych przybyłych na uroczystości z całej Polski,
- Przedstawiciele  samorządów, radnych wszystkich szczebli w tym  Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, przedstawiciel Wojewody Pomorskiego, Marszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, Starosta Malborski,  Prezydent Miasta Tczewa oraz burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych gmin,
- Przedstawiciele wszystkich służb mundurowych: Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Straży Ochrony Kolei , Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Miejskiej,
- Poczty sztandarowe i organizacje kombatanckie  przybyłe  z całej Polski,
- Rodziny pomordowanych  kolejarzy i celników,
- Przedstawiciele duchowieństwa , wszystkich obecnych na uroczystości wyznań oraz duszpasterze kolejarzy i celników.

W sposób szczególny Anna Popek przywitała mieszkańców powiatu tczewskiego i zgromadzoną przy pomniku młodzież.
Kazimierz Ickiewicz przypomniał, że choć w świadomości Polaków jako symbol wybuchu II wojny światowej utrwaliło się Westerplatte, to w Tczewie doszło do pierwszego czynu zbrojnego Wojska Polskiego w tym konflikcie. Tradycyjnie piękne słowa wygłosił Ksiądz Prałat Jan Ostrowski duszpasterz kolejarzy Diecezji Pelplińskiej. Przed złożeniem kwiatów odczytany został apel poległych.

Na zakończenie uroczystości o godzinie 16.03 od strony południowej nadleciały dwa statki powietrzne  tj. Migi 29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, które zatoczyły koło i za drugim przelotem pozdrowiły kołyszącym lotem zebranych pod pomnikiem.
Anna Popek w imieniu organizatorów podziękowała za przybycie na uroczystości i zaprosiła wszystkich do wzięcia udziału w Pikniku  Historyczno- Militarnym.

W godz. 16:00-20:00 na bulwarze nadwiślańskim odbył się piknik historyczno - militarny, którego celem było upowszechnianie historii ze szczególnym uwzględnieniem wątków lokalnych.
W programie pikniku znalazły się m.in.:
- działania Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze" (odtworzenie przejścia granicznego i organizacji sztabu Wojska Polskiego z września 1939 roku, prezentacja zabytkowych pojazdów wojskowych),
- prezentacja współczesnego sprzętu wojskowego,
- wystawy historyczne: Fabryki Sztuk pt. „Tczew pod okupacją hitlerowską” oraz Instytutu Pamięci Narodowej „Polska Walcząca” i „Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski”,
- zawody strzeleckie,
- paintball laserowy,
- gry i zabawy typu Team Buildings,
- gry edukacyjne dla dzieci,
- kuchnia polowa.

W pikniku wzięli udział przedstawiciele: 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku,  20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Straży Ochrony Kolei, Izby Administracyjno-Skarbowej w Gdańsku, Instytutu Pamięci Narodowej. Oddział w Gdańsku, Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze", Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD, Ligi Obrony Kraju.
Dodatkowo o godz. 18:30 odbył się koncert "Rock Poezji" w wykonaniu Filharmonii Futura z Krakowa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie (ul. Wyszyńskiego 10.

Sławomir Gniazdowski (2017-09-05 15:30:26)
Sławomir Gniazdowski (2017-09-15 07:51:06)
2017-09-05 15:30:26 Utworzenie
2017-09-06 07:47:26 Modyfikacja