środa, 21.11.2018

Imieniny: Janusza, Marii, Reginy

1 września w Tczewie Prezydent RP oddał hołd ofiarom II Wojny Światowej

Uroczystość z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, związana z obchodami 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbyła się w Tczewie przy skwerze Bohaterów Szymankowa, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca polskich celników i kolejarzy zabitych przez Niemców 1 września 1939 roku.

Dwie daty - 1 i 17 września to czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości, to Daty które przypominają, że Polska znowu została rozdarta na 6 lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, przez hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki – zaczął swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tczewie.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w Wieluniu niemieckie bomby spadły na śpiące miasto, spadły na zwykłych ludzi w miejscu, gdzie nie było celów strategicznych, w miejscu, które nie miało wielkiego strategicznego znaczenia  – Był to zwykły akt terroru, stający się symbolem terroru hitlerowskiego w czasie II wojny światowej. Zabito zwykłych mieszkańców, zwykłych obywateli, całkowicie niewinnych. Ale największe z pewnością znaczenie strategiczne miało to, co działo się tutaj, w Tczewie i Szymankowie, to tutaj Niemcy za wszelką cenę chcieli nie dopuścić do wysadzenia, do zniszczenia przez Polaków mostu, dzięki któremu można byłoby pchnąć niemieckie oddziały do Prus Wschodnich z Rzeszy i od tamtej strony z całą siłą zaatakować Polskę.

Prezydent Andrzej Duda apelował również o budowanie silnego państwa - Zaklinam nas wszystkich, ale przede wszystkim młode pokolenie, by taką politykę prowadzić, by tak prowadzić polskie sprawy, by tak nimi zarządzać, aby nigdy więcej zagrożenie nie spłynęło na naszą Rzeczpospolitą. Abyśmy odzyskanie niepodległości w 1918 roku mogli co roku przez następne 100 lat, 200 i więcej świętować w naszym kraju. Nasze dzieci, nasze wnuki, nasze prawnuki, kolejne pokolenia Polaków – powiedział prezydent.

Prezydentowi RP oraz wszystkim uczestnikom uroczystości za przybycie podziękował Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, mówiąc, że dzięki wizycie Andrzeja Dudy Most Tczewski dołączył do symboli rozpoczęcia II Wojny Światowej w ogólnopolskiej świadomości.

Sławomir Gniazdowski (2018-09-03 11:56:53)
Sławomir Gniazdowski (2018-11-14 07:55:24)
2018-09-03 11:56:53 Utworzenie
2018-09-04 12:28:54 Modyfikacja