Przejdź do treści

Wtorek, 22.1.2019

Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

13 kwietnia w II LO w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary mordu katyńskiego

13 kwietnia w II LO w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary mordu katyńskiego
W piątek 13 kwietnia na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego, przy Panteonie Katyńskim zebrało się wielu mieszkańców powiatu tczewskiego, aby tu właśnie uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej sprzed 78 lat.

 

Uroczystość prowadził nauczyciel historii z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Przypomniał zebranym fakty historyczne:

- Wrzesień 1939 roku był dla Polaków ogromną tragedią narodową.

1 września Polskę zaatakowali Niemcy, 17 września zdradziecki cios zadała Rosja Sowiecka. W niewoli radzieckiej znalazło się wówczas około 250 tysięcy polskich jeńców, w tym ponad 10 tysięcy polskich oficerów.

Wśród uwięzionych w obozach, w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie, znaleźli się także oficerowie rezerwy, przedstawiciele polskiej inteligencji: lekarze, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci i dziennikarze, działacze polityczni i samorządowi, ziemianie i duchowni.

Decyzję o ich wymordowaniu podjęto 5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Zabijano ich – wcześniej skrępowanych – strzałem w tył głowy i kładziono w głębokich dołach. W Charkowie, Katyniu, Twerze, Kijowie, Chersoniu i Mińsku wymordowano wówczas 21 768 obywateli Polski. W czasie kiedy im  odbierano życie,  ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb ZSRR – do Kazachstanu zesłano wówczas 61 tysięcy Polaków. 

O tej niewyobrażalnej zbrodni powiedziano światu po raz pierwszy 13 kwietnia 1943 roku, kiedy to Niemcy poinformowali o odnalezieniu masowych grobów w katyńskim lesie. Rosjanie nie przyznali się jednak wówczas do odpowiedzialności za ten mord. Sprawę tuszowały nawet  w imię sojuszu ze Stalinem państwa zachodnie. Polska pozostała osamotniona w swej walce o prawdę. Kłamstwo katyńskie utrzymywało się do roku 1990, dopiero wówczas Michaił Gorbaczow przyznał, że zbrodnia katyńska jest zbrodnią sowiecką.

Dziś Katyń to dla nas wszystkich obowiązek pamięci o ludziach, którzy za swoja wierność Ojczyźnie, honorowi i żołnierskiej przysiędze zapłacili życiem. To nakaz ustalenia nazwisk 3870 wciąż bezimiennych ofiar. To dążenie do wyjaśnienia całej prawdy o tej zbrodni i jej sprawcach. To wreszcie doprowadzenie do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa, zbrodnię przeciwko ludzkości.

12 generałów, 1 admirał, 82 pułkowników, 205 podpułkowników, 563 majorów, 1521 kapitanów marynarki, 1830 poruczników, 4149 innych oficerów – wszyscy wierni Polsce, swojej Ojczyźnie, dla której obrony gotowi byli ponieść każdą ofiarę, nawet tę największą, ofiarę życia. My, Polacy żyjący w wolnym kraju, pamiętamy o tym i tę pamięć chcemy ponieść następnym pokoleniom, tak, aby nigdy nie zaginęła.

Tragedia katyńska i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla wszystkich kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej polskiej  historii, część naszej tożsamości i pamięci narodowej. To także część historii całej Europy i świata. Dotyczy każdego narodu i każdego człowieka.

Oddajmy razem hołd pomordowanym Polakom, którzy złożyli najświętszą ofiarę życia na ołtarzu Ojczyzny, pozostając do końca wiernym Bogu, honorowi Polaka i Ojczyźnie – Matce.

Cześć ich pamięci! – na tym zakończył Witold Chamski.

 

O tej tragedii mówią też słowa poety. Wysłuchaliśmy  wiersza Dominiki Świątek pt. „Sen o Katyniu”, który przedstawiła uczennica II LO Estera Ścibior.

Następnie zaprosił do modlitwy ks. Jacek Spychalski, proboszcza parafii NajświętszeJ Marii Panny Matki Kościoła.

Po modlitwie wsłuchaliśmy się w słowa Alicji Pomian Pozerskiej, autorki wiersza „Upiór ” w wykonaniu uczennicy II LO Jesici Perlik

oraz w nostalgiczną nutę piosenki Miejcie nadzieje” Jacka Wójcickiego w wykonaniu również uczennicy II LO Darii Hołowieckiej.

Po brawach jakimi nagrodzono uczennice miejscowej szkoły prowadzący zaprosił przedstawicieli instytucji samorządowych, Rodziny Katyńskiej, szkół i zaproszonych gości do złożenia kwiatów i zniczy pamięci.

Na zakończenie Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski podziękował zebranym za udział w dzisiejszych uroczystościach. 

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-04-16 11:07:48)
Modyfikujący:
Sławomir Gniazdowski (2018-05-24 07:38:44)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2018-04-16 11:07:48 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-05-04 07:34:35 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-05-24 07:38:44 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-04-16 11:07:48)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.