Wtorek, 26.9.2017

Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

15 sierpnia w Powiecie Tczewskim obchodziliśmy podwójne – państwowe i kościelne - święto

15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięskiej bitwy z bolszewikami w 1920 roku. W tym dniu przypada również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W Powiecie Tczewskim uroczystości odbyły się w Tczewie i Miłobądzu.

Powiatowe obchody rozpoczęto złożeniem kwiatów i zniczy przed tczewskim obeliskiem poświeconym Marszałkowi Józefowi Piłsudzkiemu.

Następnie w kościele parafialnym Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Miłobądzu zostały odśpiewane pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Chóru „Bell Canto”. Po zakończeniu tej części obchodów nastąpił wspólny przemarsz pod pomnik ofiar wojny, gdzie został oddany hołd pierwszemu żołnierzowi zamordowanemu w czasie II wojny światowej - Michałowi Różanowskiemu. Na zakończenie Szwadron im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich zaprezentował uczestnikom rekonstrukcję walk wojska polskiego z niemieckim najeźdźcą.

W uroczystościach udział wzięli Starosta Tczewski – Tadeusz Dzwonkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego – Barbara Kamińska, członkowie Zarządu oraz Radni Powiatu Tczewskiego, Wielki Kanclerz OŚS – Stefan Kukowski, przedstawiciele samorządów, jednostek i straży, organizacji kombatanckich, duchowieństwa i mieszkańcy Powiatu Tczewskiego.

Organizatorem uroczystości było Starostwo Powiatowe w Tczewie oraz Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława.

Sławomir Gniazdowski (2017-08-16 14:27:52)
Sławomir Gniazdowski (2017-08-18 09:27:19)
2017-08-16 14:27:52 Utworzenie
2017-08-18 09:16:47 Modyfikacja