Przejdź do treści

Niedziela, 9.12.2018

Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

22 listopada w Kasztelanii Bytońskiej spotkali się Kociewiacy w kociewskiej sprawie

22 listopada w Kasztelanii Bytońskiej spotkali się Kociewiacy w kociewskiej sprawie
22 listopada w Kasztelanii Bytońskiej  (jakby ktoś nie wiedział – to szkoła w Bytoni) spotkali się starostowie trzech kociewskich powiatów, działacze ZK-P i inne zainteresowane osoby.

Od pewnego czasu w zblewskim oddziale ZK-P rozmawiało się o czymś, co mogłoby promować i integrować Kociewie i jego mieszkańców. Pojawiały się pomysły, by - poza Kongresem Kociewskim, który jest zwoływany raz na pięć lat – była jeszcze inna płaszczyzna integracji. Stopniowo dawało się pomysły ubrać w słowa, nazwy, znaczenia. Nie chodziło o naśladowanie Kaszubów, ale o coś nowego i innego. Coś, co niekoniecznie musi być oddzielnym, samodzielnym bytem, co może stać się integralną częścią już istniejących, tradycyjnych imprez odbywających się cykliczne w kociewskich powiatach. Tak narodził się "Rzóntca Kociewia", "Ambasador Kociewia" i "Przeglandy Kociewskie".

Kiedy już udało się zredagować zasady przyznawania tytułu Ambasadora Kociewia, trzeba było pomyśleć o odpowiedniej ku temu oprawie. Tak powstał projekt Przeglandów Kociewskich i – niejako przy okazji – Wielkiego Rzóntcy. Ale cóż, samo Zblewo i tamtejszy  oddział ZK-P nie jest w stanie takiego przedsięwzięcia zrealizować bez współudziału, pomocy i zaangażowania ... Kociewiaków. Sprawa dojrzała do spotkania na wysokim szczeblu. I stało się.

22 listopada w Kasztelanii Bytońskiej  (jakby ktoś nie wiedział – to szkoła w Bytoni) spotkali się starostowie trzech kociewskich powiatów, działacze ZK-P i inne zainteresowane osoby. Tego dnia, krótko przed godziną 11:oo, w bytońskiej szkole pojawiły się urocze młode Kociewianki w regionalnych strojach – to uczennice tej szkoły, które miały witać przybyłych gości i wskazywać im drogę do Izby Regionalnej – miejsca spotkania Kociewiaków w kociewskiej sprawie.

Przybyli: wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, starosta starogardzki Leszek Burczyk, starosta świecki Franciszek Koszowski, wicestarosta tczewski Zbigniew Zgoda, burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Gliniecki, dyrektor LOT Kociewie Piotr Kończewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie Piotr Łapa, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego Jarosław Pająkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kaliska Andrzej Przewłocki, sekretarz Urzędu Gminy Zblewo Daniel Szpręga, członkowie zarządu oddziału kociewskiego ZK-P w Zblewie – Gertruda Stanowska i Piotr Wróblewski. Gospodarzem spotkania był dyrektor PSP w Bytoni, prezes oddziału kociewskiego ZK-P w Zblewie Tomasz Damaszk. Całości przysłuchiwał się – notował, nagrywał, przeprowadzał wywiady, a także (jako Kociewiak) zabierał głos w dyskusji – dyrektor Radia Głos z Pelplina ks. Ireneusz Smagliński.

Rozmowa dotyczyła integracji i popularyzacji Kociewia. Wspominano o tym, co już się robi, o sukcesach i o problemach. Przywoływano kociewskie inicjatywy śp. Andrzeja Grzyba. Wszyscy goście sygnalizowali potrzebę integracji i konieczność koordynacji imprez regionalnych na szczeblu ponadpowiatowym. Z życzliwością przyjęte zostały pomysły nadawania honorowych tytułów i organizacji dorocznej imprezy integracyjnej. Następne, o bardziej roboczym charakterze, spotkanie zostało wyznaczone na dzień 10 stycznia 2018 roku. Kociewska sprawa dojrzewa.

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2017-11-29 15:21:32)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2017-11-29 15:21:32 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2017-11-29 15:21:32)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.