Wtorek, 25.9.2018

Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

24 Sierpnia uczciliśmy Święto Powiatu Tczewskiego, 5 lat partnerstwa z Powiatem Wodzisławskim oraz 20-lecie reaktywacji samorządu powiatowego

Obchody Święta Powiatu Tczewskiego rozpoczęły się 24 sierpnia Mszą Świętą w intencji Samorządu Powiatu Tczewskiego w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Później odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Tczewskiego w Sali Husarskiej na Zamku w Gniewie.

Podczas obrad ważnym elementem było wręczenie nagrody Starosty Tczewskiego pn. „Filar Powiatu Tczewskiego”, która trafiła do Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Tczewskiego. Uhonorowano też pracowników starostwa, którzy pracują w nim od początku powstania powiatu. Na sesji obecni byli tez Starostowie, Wicestarostowie oraz Przewodniczący Rad Powiatu poprzednich kadencji których obdarowano pamiątkowymi zdjęciami.

Jakub Kufel i Przemysław Ruchlewski, autorzy książki „Samorząd Powiatowy w Powiecie Tczewskim w latach 1998-2018” zapoznali zgromadzonych gości w Sali Husarskiej na Zamku w Gniewie z genezą tej publikacji i wygłosili mowę o roli samorządu w dzisiejszych czasach.

Oprócz delegacji Powiatu Wodzisławskiego w sesji brała także udział partnerska dla Powiatu Tczewskiego delegacja z Rejonu Prienai na Litwie, na czele z merem Alvydasem Vaicekauskasem.

Śląskim akcentem uroczystości na dziedzińcu zamkowym był występ zespołu Claudia&Kasia Chwołka.

W uroczystości udział wzięli też przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin z terenu powiatu tczewskiego, radni obecnej oraz poprzednich kadencji, działacze sportowi oraz społeczni, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, zarząd spółki Szpitale Tczewskie oraz Naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Razem z serdecznymi życzeniami delegacja Powiatu Wodzisławskiego przekazała władzom Powiatu Tczewskiego symboliczny zegar w kształcie rzymskiej cyfry V upamiętniający 5 rocznicę partnerstwa obu powiatów.

W ramach przyjazdu delegacji z Litwy na Święto Powiatu Tczewskiego, w piątek 24 sierpnia przed wyjazdem do Gniewa, członkowie tej delegacji odwiedzili Starostwo Powiatowe w Tczewie, gdzie zapoznali się z działaniem polskiej administracji samorządowej.

Sławomir Gniazdowski (2018-08-29 15:36:16)
Sławomir Gniazdowski (2018-08-31 08:44:27)
2018-08-29 15:36:16 Utworzenie
2018-08-31 07:44:33 Modyfikacja