Piątek, 19.10.2018

Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

3 maja 2018 r. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz na skwerze Konstytucji 3 Maja w Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne

Mieszkańcy Powiatu Tczewskiego wzięli udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Uczestniczyli we mszy św. za Ojczyznę, po której przeszli pod tablicę pamiątkową na skwer Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni w tym miejscu uczestnicy uroczystości świętowali 227. rocznicę uchwalenia konstytucji. Wysłuchali okolicznościowego przemówienia Starosty Tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Uroczystości patriotyczno – religijne w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Tczewie. W czytanie lekcji zaangażowały się radne samorządu powiatowego – Jolanta Jank i Alicja Gajewska. Wezwania modlitwy powszechnej przeczytała radna Gabriela Makać. W procesji z darami uczestniczyli harcerze i strażacy.

Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski i Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego Barbara Kamińska podziękowali księdzu za odprawienie Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

Po wyjściu z kościoła zgromadzeni ustawili się w szyku i prowadzeni przez   dyrygent Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa przemaszerowali pod tablicę pamiątkową umiejscowioną na skwerze Konstytucji 3 Maja.

W przejściu uczestniczyli Harcerska Orkiestra Dęta, harcerze hufca tczewskiego, poczty sztandarowe (służby mundurowe, kombatanci, władze samorządowe, szkoły), delegacje i mieszkańcy powiatu tczewskiego. Przemarsz prowadził ulicami: Wyszyńskiego, Łazienną, Kościuszki, J. Dąbrowskiego, Pl. Piłsudskiego, 30 Stycznia i Bałdowską.

Uroczystości pod tablicą pamiątkową prowadziła Magdalena Olszewska - kierownik Biura Prezydialnego w Starostwie Powiatowym w Tczewie. Na początku wszyscy odśpiewali  hymn państwowy.

Zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego  przemówienia Starosty Tczewskiego -Tadeusza Dzwonkowskiego  – Nowa konstytucja likwidowała liberum veto i wprowadzała ponownie monarchię dziedziczną. Nowością była dwuletnia kadencja sejmu. Usprawniono system zarządzania państwem. Przywileje zyskało mieszczaństwo. Dla tej grupy istotna była uchwała o miastach i prawo do nabywania ziemi, wcześniej wyłącznie przywilej szlachty. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było wielkim sukcesem władzy polskiej w XVIII wieku. Konstytucja ta jest wzorem politycznego konsensusu. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Wielką wartością była powszechna zgoda pomiędzy królem a opozycją, która poparła reformy. Konstytucja była silnym impulsem pobudzającym świadomość dużej części szlachty i mieszczan. Dzięki niej społeczeństwo wyszło z marazmu, pojawiły się nadzieje na reformy, na poprawę kondycji Rzeczypospolitej. Było to zapoczątkowanie zdrowej polityki w państwie, dowód na to, że Rzeczpospolita bez przelewania krwi może stworzyć samodzielny, silny, przodujący kraj europejski – przypomniał zgromadzonym starosta. – Konstytucja wniosła wiele pozytywnych zmian polityczno-gospodarczych. Jest bardzo znaczącą dla nas, współcześnie żyjących, pokazuje jak powinniśmy żyć i jak powinna wyglądać polityka w naszym kraju – spuentował Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski.

Następnie wysłuchaliśmy pieśni patriotyczno-religijnych w wykonaniu Chóru Passionata. Po pierwszej części koncertu delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Po tej uroczystej chwili zgromadzeni  pod tablicą pamiątkową czynnie uczestniczyli w drugiej części koncertu Chóru Passionata.

Po uroczystości pod tablicą prowadząca zaprosiła zgromadzonych do podziwiania parady zabytkowych i współczesnych wozów strażackich, które ulicami miasta dotarły na Bulwar Nadwiślański. Na zakończenie uroczystości w Wieży Ciśnień, siedzibie Bractwa Kurkowego, byliśmy świadkami intronizacji króla kurkowego.

Więcej zdjęć na: https://www.powiat.tczew.pl/galerie-zdjec/

Sławomir Gniazdowski (2018-05-04 14:13:11)
Sławomir Gniazdowski (2018-05-09 12:58:42)
2018-05-04 14:13:11 Utworzenie