Przejdź do treści

Czwartek, 19.10.2017

Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

4 kwietnia 2017 roku na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie odbyło się uroczyste otwarcie Tczewskiego Panteonu Katyńskiego

4 kwietnia 2017 roku na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie odbyło się uroczyste otwarcie Tczewskiego Panteonu Katyńskiego
Uroczyste otwarcie Tczewskiego Panteonu Katyńskiego – Zbrodnia. Prawda. Pamięć – jest hołdem ofiar i świadectwem głębokiej pamięci o tej niewyobrażalnej zbrodni. Panteon został poświęcony 4 kwietnia, w rocznicę oddania pierwszych strzałów w lesie katyńskim. 

Panteon składa się z granitowego epitafium i słupów symbolizujących sowieckie obozy zagłady. Dedykowane są one wszystkim ofiarom z Powiatu Tczewskiego. Znajduje się na nim również aleja składająca się z 20 dębów. Umiejscowienie na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie ma dodatkowy wymiar edukacyjny i dbania o pamięć.

Po agresji armii czerwonej na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się blisko 250 tyś. polskich jeńców, w tym ponad 10 tyś. oficerów. Właśnie mija 77 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. – powiedział na wstępie Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski. - Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu. Dzisiejsza uroczystość i to miejsce ma upamiętniać tragiczną śmierć w tychże obozach mieszkańców Ziemi Tczewskiej. Chcemy, aby poprzez tę tablicę i imienne tabliczki w sąsiedztwie dębów pamięć o nich nigdy nie zginęła.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Mariana Szczepińskiego, honorowego prałata Jego Świątobliwości, wikariusza biskupiego, po której nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie Tczewskiego Panteonu Katyńskiego. 

Następnie głos zabrali: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin, Honorowa Prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej – Emilia Maćkowiak oraz Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku - prof. dr hab. Mirosław Golon. 

Na zakończenie uroczystości nastąpiło wręczenie Złotego krzyża Zasługi OŚS przez Wielkiego Kanclerza Orderu Świętego Stanisława – Stefana Kukowskiego w asyście Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Kazimierza Smolińskiego Instytutowi Pamięci Narodowej na ręce Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku - prof. dr hab. Mirosławowi Golonowi.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół ewangelizacyjny „NA CAŁY GLOS” z Pelplina.

Goście uroczystości mieli również okazję zobaczyć wystawę plenerową „KATYŃ” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej oraz otrzymać publikację „Ofiary Katynia” opracowaną przez Marcina Kłodzińskiego, pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objęli:

  • Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Dr Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
  • Ryszard Kasyna – Biskup Pelpliński
  • Kazimierz Smoliński – Poseł na Sejm RP
  • Tadeusz Dzwonkowski – Starosta Tczewski
  • Stefan Kukowski – wielki kanclerz orderu Świętego Stanisława

 

Organizatorzy:

  • Starostwo Powiatowe w Tczewie
  • Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława
  • Instytut Pamięci Narodowej
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2017-04-06 16:21:01)
Modyfikujący:
Sławomir Gniazdowski (2017-04-07 13:29:45)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2017-04-06 16:21:01 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2017-04-06 16:23:14 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2017-04-07 12:50:15 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2017-04-07 13:29:45 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2017-04-06 16:21:01)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.