Sobota, 20.1.2018

Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

9 grudnia w Pelplinie miało miejsce Kociewsko – śląskie kolędowanie

9 grudnia, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie, odbył się IX Powiatowy Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie „Kociewskie Forum Kobiet” przy współpracy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Projekt współfinansował Powiat Tczewski. Gościem specjalnym Przeglądu był zespół „Olzanki” z gminy Gorzyce w Powiecie Wodzisławskim.

W Przeglądzie uczestniczyły reprezentacje kół gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu tczewskiego: KGW Radostowo, KGW Czarlin, KGW Gogolewo, KGW Lipia Góra oraz KGW Rudno. Zadaniem pań było przygotowanie stołów bożonarodzeniowych zarówno jeśli chodzi o wystrój, jak i elementy kulinarne. Każde koło zaprezentowało swoją wyjątkową potrawę bożonarodzeniową. Uczestniczki przeglądu otrzymały nagrody ufundowane przez Powiat Tczewski oraz przez wójtów poszczególnych gmin. Nagroda za najpiękniejszą aranżację stołu, ufundowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, trafiła do rąk gospodyń z Lipiej Góry.

Podczas Przeglądu nie zabrakło występów artystycznych. Kolędy, pastorałki i nie tylko prezentowały na scenie kociewskie zespoły Oj To To i Psiotrowe Dziewuchy. Gościem specjalnym był zespół „Olzanki” z gminy Gorzyce w Powiecie Wodzisławskim  pod kierunkiem Urszuli Wachtarczyk. Zespół ze Śląska przyjechał na zaproszenie Starosty Tczewskiego, w ramach porozumienia o współpracy partnerskiej, które łączy Powiat Tczewski z Powiatem Wodzisławskim od 2013 roku. Mieszkańcy powiatu tczewskiego mieli okazji posłuchać wspaniałych koncertów zespołu „Olzanki” nie tylko podczas Przeglądu Stołów Bożonarodzeniowych, ale również w ramach Jarmarku Adwentowego, który odbywał się w Pelplinie w niedzielę 10 grudnia oraz w czasie niedzielnej mszy św. w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

Sławomir Gniazdowski (2017-12-12 15:03:59)
2017-12-12 15:03:59 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2017-12-12 15:03:59)