Poniedziałek, 27.5.2019

Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

9 maja w Zespole Placówek Specjalnych w Tczewie odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Strefy Relaksu

9 maja 2019 r. w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie uroczyście otwarto „Zieloną Strefę Relaksu”, miejsce do terapii i wypoczynku dla wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Tczewie.

Pomysł na stworzenie strefy powstał w 2017r. Pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie wspólnie z rodzicami podopiecznych postanowili zjednoczyć siły, aby biec po Kociewiu i Kaszubach dla niepełnosprawnych wychowanków. Ambasadorem akcji „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”  był maratończyk Arkadiusz Gardzielewski. Organizatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie oraz  Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie.

W dniach 19 – 23 marca 2018r. odbył się sztafetowy bieg charytatywny, w którym wzięło udział 4 pracowników tej placówki oraz rodzic. Mieli do pokonania w 5 dni ponad 460 km przez Kociewie i Kaszuby. Trasa biegu wiodła przez miasta powiatowe województwa pomorskiego: Starogard Gdański, Chojnice, Człuchów, Bytów, Lębork, Wejherowo, Puck, Kartuzy, Kościerzynę do Tczewa. Biegli dla tych, którzy w swoim życiu często nie są w stanie zrobić kroku. Dla dzieci, które każdego dnia muszą wiele godzin spędzać na terapiach i rehabilitacjach.

Dzięki biegowi wiele instytucji, firm i osób prywatnych dowiedziało się o akcji i zechciało ją wesprzeć. Fundacja Grupy PKP, Fundacja TVN „Nie jesteś sam”, Press Glass    w ramach akcji „Biegamy i wspieramy” to główni darczyńcy.

Przedsięwzięcie spotkało się z poparciem znanych osób ze świata mediów m.in. Kasi Sokołowskiej, Agnieszki Holland, Małgorzaty Kożuchowskiej, Danuty Stenki, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Joanny Kulig, Krystyny Czubówny, Ewy Błaszczyk.

„Zielona Strefa” została wyposażona w sprzęt i elementy stymulujące  rozwój psychomotoryczny  a jednocześnie służące zabawie. Znajdują się w niej m.in. ścianka wodna, kurtyna z kulek, huśtawka „bocianie gniazdo”, piaskownica integracyjna, urządzenia manipulacyjne, gra kółko -krzyżyk. Dzieci odpocząć mogą na hamaku, leżance, ławeczce czy wiszącym bujaku. Całość dopełnia roślinność i wysoko zawieszone metalowe ptaki, które poruszane wiatrem odbijają światło słoneczne.

Akcja „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu” zajęła I miejsce w Plebiscycie Pomorze Biega i Wspiera Radia Gdańsk, jako Najlepsza Sportowa Impreza Charytatywna Roku 2018r.

Dyrekcja Zespołu Placówek Specjalnych wspólnie z dziećmi wręczyła symboliczne upominki  oraz  podziękowała  wszystkim  darczyńcom  oraz  wspierającym za szczególne zaangażowanie w budowanie Zielonej Strefy Relaksu.

Sławomir Gniazdowski (2019-05-13 13:54:20)
Sławomir Gniazdowski (2019-05-20 09:50:29)
2019-05-13 13:54:20 Utworzenie
2019-05-15 14:41:31 Modyfikacja