Sobota, 25.11.2017

Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Aktywne wakacje wychowanków placówek opiekuńczo – wychowawczych

Wychowankowie Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tczewie z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie roku szkolnego. Głównym powodem oczekiwania na wakacje była chęć odpoczynku od obowiązków szkolnych, ale nie brakowało także dzieci, dla których liczyło się zdobycie nowych doświadczeń czy poznanie nowych i interesujących miejsc. W tym roku dzięki pomocy wspaniałych sponsorów nasi wychowankowie mogli skorzystać z atrakcyjnych wyjazdów wakacyjnych.

Charzykowy: Tuż po zakończeniu roku szkolnego dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Tczewie – grupa I i II w dniach od 25.06 do 02.07.2017r. wyjechały na wypoczynek organizowany przez ks. proboszcza Henryka Borkowskiego z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach. To wspaniałe miejsce odwiedzamy już od kilku lat. Pobyt w Charzykowach to codzienne zajęcia warsztatowe i edukacyjne w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce. Popołudnia dzieci spędzały zazwyczaj na plaży opalając się  i kąpiąc w jeziorze, jeżdżąc gokartami, łowiąc ryb czy zbierając grzyby.

Finansowanie: Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz mieszkańcy Charzyków.

Jastrzębia Góra: W dniach od 18 do 31 lipca 2017 r.. nasi wychowankowie przebywali na kolonii w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym „Hutnik” w Jastrzębiej Górze. Ośrodek dysponował bogatym zapleczem, co umożliwiło zorganizowanie różnorodnych atrakcji dla naszych wychowanków. Kiedy dopisywała pogoda, dzieci chętnie chodziły na plażę, gdzie zażywały kąpieli słonecznych i wodnych, rozgrywały turnieje w piłkę siatkową oraz nożną. Dzieci miały także możliwość korzystania z basenu krytego, który znajdował się na terenie ośrodka. Było to bardzo dobre rozwiązanie na czas niepogody.  Podczas kolonii dzieci wybrały się także do m.in. Muzeum Figur Woskowych w Jastrzębiej Górze, Ocean Parku we Władysławowie oraz Latarni Morskiej w Rozewiu. Dni spędzone w Sztutowie były dla dzieci wspaniałą przygodą, pełną niezapomnianych wrażeń. Podczas pobytu w Jastrzębiej Górze naszych wychowanków odwiedzili członkowie zarządu – p. Adam Klimczak i p. Stanisław Smoliński.

Finansowanie: środki własne CAPO-W.

Szarlota: W dniach od 31.07 do 10.08. 2017r. czterech naszych wychowanków wzięło udział w obozie językowym English Summer Camp 2017. W tym roku dzieci wyjechały do ośrodka kolonijnego „Zielona Szarlota” w Szarlocie k. Kościerzyny. Obóz ten to charytatywny program edukacyjno-wychowawczy, organizowany dwa razy w roku z inicjatywy gdańskiego oddziału Project Management Institute (PMI).Głównym celem programu jest uczestniczenie dzieci w zajęciach języka angielskiego. Dodatkowo, oprócz codziennych 3-godzinnych lekcji języka prowadzonych przez wykwalifikowanych lektorów, uczestnicy obozu brali udział w licznych warsztatach, grach i aktywnościach prowadzonych przez wolontariuszy.

Finansowanie: Project Management Institute (PMI) Oddział Gdańsk

Gdańsk/Gdynia: Dnia 21 sierpnia 2017r. nasi wychowankowie wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Nasze Centrum otrzymało zaproszenie od Jumpcity Gdańsk na darmową zabawę. Zarówno dzieci jak i wychowawcy bawili się wyśmienicie skacząc na trampolinach. Po wyczerpującej rozrywce grupa udała się do Gdyni do Adventure Park. W Parku dzieci miały możliwość sprawdzić swoje siły w parku linowym oraz na skałce wspinaczkowej. Bilety zakupione zostały z voucherów „Wyjątkowy Prezent”, które nasze Centrum otrzymało w prezencie od pracowników Takedy.

Finansowanie: Jumpcity Gdańsk, Takeda, środki własne CAPO-W

Bieszczady: Stowarzyszenie „Bliżej domu” zaprosiło 11 naszych wychowanków na wycieczkę w Bieszczady, która trwała od 23 do 26 sierpnia 2017r. Program wycieczki był bardzo bogaty. Dzieci odwiedziły m.in. Połoninę Wetlińską, szczyt Połoniny – Małą Rawkę, Bieszczadzki Park Narodowy. Ostatniego dnia wyjazdu dzieci udały się na całodniową wycieczkę po najbardziej znanej trasie w Bieszczadach tzw. Wielkiej Obwodnicy. Gwoździem programu był przejazd drezynami rowerowymi. Poza tym nasi wychowankowie gościli w Galerii Ikon w Cisnej, odwiedzili zagrodę z żubrami, muzeum wypału węgla drzewnego, drewniane cerkwie.

W programie wycieczki nie zabrakło również czasu na dobrą zabawę – dyskotekowe szaleństwa na parkiecie oraz wyjścia do restauracji.

Finansowanie: Stowarzyszenie „Bliżej domu”.

Dzięki uprzejmości dyrektora Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji – p. Andrzeja Błaszkowskiego nasi wychowankowie w czasie wakacji mieli możliwość darmowego korzystania z basenu odkrytego.

Ze wszystkich wyjazdów nasze dzieci przywiozły radosne wspomnienia. Szersze relacje z wyjazdów wakacyjnych można przeczytać na naszej stronie: www.domdziecka.tczew.pl

Elżbieta Protasiuk

Dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tczewie

Sławomir Gniazdowski (2017-09-08 09:48:44)