Sobota, 21.9.2019

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

DZIECI - DOBRO NAS WSZYSTKICH

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie zaprasza wszystkie osoby chętne do podjęcia wyzwania, jakim jest zapewnienie dzieciom szczęśliwego dzieciństwa. Więcej informacji w siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 6 w Tczewie.

Dziecko, osoba, której dobro powinno być troską wszystkich osób dorosłych, zarówno bliskich, jak i odpowiedzialnych za jej losy z pozycji państwa. To, jakie będzie w przyszłości, zależy od wielu czynników, zarówno wewnętrznych, ale przede wszystkim zewnętrznych: od środowiska, w jakim się wychowuje, od obserwowanych wzorców, a także od wpływów, którym podlega.

Najlepszym środowiskiem wychowawczym dla dziecka jest rodzina, będąca dla wielu najważniejszą wartością w życiu, azylem bezpieczeństwa, miejscem, w którym znajduje potwierdzenie własnej wartości. Rodzina wprowadza dzieci w życie, kształtuje system wartości.

Dziecko wychowujące się w prawidłowo funkcjonującej rodzinie zazwyczaj potrafi wyrażać swoje uczucia adekwatne do sytuacji, nie boi się podejmować wyzwań życiowych. Z drugiej strony wie, iż w przypadku niepowodzeń może liczyć na wsparcie najbliższych. Niestety, w obecnych czasach, gdy rodziców pochłania praca zawodowa zapewniająca środki finansowe na utrzymanie, dzieci są często pozostawiane samym sobie, stając się niejednokrotnie „dziećmi ulicy”, a nawet popadając w konflikty z prawem.

Wierząc, że dzieci są przyszłością narodów czynić trzeba wszystko, by je chronić, nie tylko przepisami prawa, ale także codzienną postawą, zapewnieniem właściwych warunków życia, bez strachu, bez przemocy. Należy okazywać im tak wiele miłości, jak to tylko jest możliwe, pamiętając, iż jest ona wartością bezwarunkową, niezależną od wszystkiego. W miłości każdy człowiek znajduje odbicie siebie, dostrzega swą wartość i znaczenie życia. Pozwalając dzieciom wzrastać w tym bezcennym uczuciu można mieć nadzieję, że wyrosną   na mądrych i szczęśliwych ludzi.

Mając na uwadze powyższe aspekty, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie podejmuje działania mające na celu wzmocnienie rodziców biologicznych, którzy nie radzą sobie  z trudami rodzicielstwa. Prowadzone są grupy edukacyjne dla rodziców, czy też indywidualne poradnictwo specjalistyczne. Niestety, gdy zaangażowanie wszystkich służb działających              w zakresie pomocy rodzinie nie przynosi efektu zdarza się, iż sąd decyduje o powierzeniu opieki nad dzieckiem rodzinie zastępczej. Ma ona za zadanie kompensację niewydolności wychowawczej rodziny biologicznej. Na koniec 2018 r. na terenie powiatu tczewskiego aż 189 dzieci przebywało  w 132 rodzinach zastępczych.

Rodzicielstwo zastępcze jest trudnym wyzwaniem, ale wartym podjęcia. Pozwala              na podzielenie się miłością i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, nauczenie go godnego życia i przygotowania do dorosłości.

Dlatego też PCPR w Tczewie zaprasza wszystkie osoby chętne do podjęcia wyzwania, jakim jest zapewnienie dzieciom szczęśliwego dzieciństwa. Więcej informacji w siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 6 w Tczewie.

„Dzieci dzisiaj – będą dorosłymi jutro.

One będą skreślać naszą przyszłość.

Cechy, jakie zaszczepimy im dzisiaj

I warunki życia, jakie im stworzymy,

Będą decydować o tym, jaki będzie

Świat w następnym stuleciu.”

Adam Łopatka

Sławomir Gniazdowski (2019-04-23 09:25:59)
2019-04-23 09:25:59 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2019-04-23 09:25:59)