Czwartek, 20.6.2019

Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Edukacyjny Piknik Ekologiczny - EKO-PIKNIK w Gminie Morzeszczyn za nami

EKO-PIKNIK odbył się w ramach projektu „Śmieci segregowanie zamiast ich spalanie - upowszechnienie edukacji na temat segregacji surowców wtórnych wśród mieszkańców pięciu gmin powiatu tczewskiego". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- OŚ 4-LEADER.

Realizacja plenerowego przedsięwzięcia - Edukacyjnego Pikniku Ekologicznego, miała na celu promowanie pozytywnej postawy odnośnie segregacji odpadów, upowszechnienie wiedzy na temat korzyści płynących z recyklingu surowców wtórnych i zagrożeń związanych ze spalaniem śmieci. Program pikniku zawierał działania animacyjne oraz konkursy z wykorzystaniem surowców wtórnych i w oparciu o tematykę regionalną. Część zadań odbywała się na wolnym powietrzu, a część pod namiotem plenerowym.

Uczestnicy Pikniku brali udział w różnego rodzaju grach edukacyjnych i zabawach animacyjnych takich jak:

• „ekologiczna moda” - wykonywanie strojów z surowców wtórnych oraz prezentacja „stroju kociewskiego” wykonanego z surowców wtórnych;budowa herbu gminy z surowców wtórnych - kolorowych nakrętek od butelek PET;
  • konkurs na gminne hasło dotyczące segregacji śmieci;
  • eko-warsztaty tworzenia przedmiotów codziennego użytku z surowców wtórnych – tj. pudełka, piórniki;
  • konkurs wiedzy nt. segregacji śmieci i recyklingu -  45 uczestników. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowane były gadżety oraz długopisy tekturowe z logiem projektu i nagrody w postaci kubków oraz kalendarzy ekologicznych;
  • przygotowano edukacyjną instalację w postaci kolorowych śmietników wraz z informacją jakie odpady należy w nich gromadzić;
  • oprócz tego przeprowadzono badanie ankietowe dotyczące recyklingu - 49 uczestników w badaniu miało możliwość wykonania nadruku na torbach ekologicznych na „Stanowisku manufaktury graficznej” (sitodruk) w zamian za wypełnienie ankiety;
  • w czasie trwania pikniku trwała dystrybucja ulotek edukacyjnych nt. właściwej segregacji odpadów i nt. szkodliwości spalania śmieci - część ulotek, która została, dostępna w miejscach publicznych na terenie Gminy Morzeszczyn;
  • wszyscy uczestnicy konkursów i działań animacyjnych otrzymali przypinkę – medal „Przyjaciel Ziemi”;

Podczas realizacji pikniku pomagało 5 wolontariuszy, obsługując stoiska i wręczając ulotki. Wszyscy wolontariusze i  realizatorzy zlecenia ubrani byli w specjalnie przygotowane koszulki z nazwą projektu oraz logiem Przyjaciel Ziemi.

Piknik trwał 4 godziny od godz. 15:00 - 19:00.

"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich"

Edukacyjny Piknik Ekologiczny jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Edukacyjny Piknik Ekologiczny realizowany jest przez Powiat Tczewski

Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Adam Jagodda (2014-06-10 15:19:07)
Adam Jagodda (2014-06-11 12:07:01)
2014-06-10 15:19:07 Utworzenie
2014-06-11 12:07:01 Modyfikacja