Przejdź do treści

Wtorek, 22.1.2019

Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

Gniew dołączył do miast monitorowanych pod względem jakości powietrza

Gniew dołączył do miast monitorowanych pod względem jakości powietrza
Na obszarze miasta Gniew rozpoczęła funkcjonowanie sieć detektorów pomiarowych smogu. Detektory zostały rozmieszczone w trzech częściach miasta: na rynku Starego Miasta oraz na dwóch budynkach szkolnych, SP nr 1 przy ul. Gdańskiej i SP nr 2 przy ul. 27 Stycznia. Wszystko po to, aby każdy mógł na bieżąco monitorować ilość pyłu zawieszonego w powietrzu i czuć się bezpiecznie podczas zimowych spacerów.

Detektory te pokazują stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu dwóch frakcji 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza. Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu – zanieczyszczeń powstających w paleniskach domowych opalanych paliwami stałymi. Ich szkodliwe dla zdrowia działanie polega na tym, że płuca człowieka nie są w stanie zatrzymać tych drobnych części przed wnikaniem do krwioobiegu. Ponieważ pył składa się często z substancji szkodliwych dla zdrowia, wdychanie powietrza zanieczyszczonego może prowadzić do wielu groźnych chorób. 

Wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza można odczytywać bezpośrednio na wyświetlaczach umieszczonych na detektorach, na elektronicznych tablicach umieszczonych w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew oraz w witrynie Pracowni Orange na Placu Grunwaldzkim oraz na stronach internetowych sozp.pl/gniew i www.gniew.pl . Niedługo będzie można również pobrać aplikację mobilną SOZP (System Obserwacji Zanieczyszczenia Powietrza) w sklepie Google Play dla telefonów z systemem Android. Wyniki umieszczone na stronach pokazują aktualne stężenia pyłów oraz  temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne. 

W ręce mieszkańców przekazane zostały narzędzia do samodzielnej analizy wyników prezentowanych na wykresach. Występowanie zjawisk smogowych zawsze związane jest ze zjawiskami pogodowymi. Na przykładzie ostatnich kilku dni można zaobserwować, że mroźne, bezwietrzne dni i noce sprzyjają występowaniu zastoisk powierza w ulicach miasta, szczególnie w obrębie najstarszej jego części. Wierzymy, że samodzielne obserwacje pokażą nam, że w pewnych stanach pogody warto zwrócić szczególną uwagę na to jakiej jakości paliwa używamy w naszych piecach. Właśnie wtedy powinniśmy być czujni, ponieważ szczególnie pogoda niesprzyjająca przewietrzaniu miasta sprzyja koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, co wpływa na nasze zdrowie.

Wstępne wyniki pokazują, że nasze miasto nie jest jednolite pod względem zanieczyszczenia powietrza. Problemy z zanieczyszczeniem pojawiają się szczególnie intensywnie w rejonie Starego Miasta, które charakteryzuje ścisła zabudowa, co sprawia, że jest ono częściowo osłonięte od wiatrów wiejących z kierunków zachodnich. 

Zachęcamy mieszkańców do śledzenia bieżących wyników obserwacji. Zanieczyszczenie powietrza, które powstaje w obrębie terenów zabudowanych wpływa na nasze zdrowie, komfort i samopoczucie, a te aspekty życia w mieście szczególnie są naszą wspólną troską. 

 

LEGENDA:

Indeks jakości powietrza

PM10
[µg/m3]

PM2,5
[µg/m3]

Bardzo dobry

0 - 20

0 - 12

Dobry

21 - 60

13 - 36

Umiarkowany

61 - 100

37 - 60

Dostateczny

101 - 140

61 - 84

Zły

141 - 200

85 - 120

Bardzo zły

> 200

> 120

SOZP ukazuje rozkład przestrzenny pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Ilość pyłu zawieszonego w powietrzu mierzona jest niereferencyjną metodą optyczną – laserową. Wskazania detektora mają charakter orientacyjny, dlatego zawsze możesz sprawdzić jakość powietrza na referencyjnej stacji monitoringu jakości powietrza WIOŚ.

Chwilowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu w detektorach SOZP oraz średnie jednogodzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10 na referencyjnych stacjach monitoringowych WIOŚ (ug/m3)

Załączniki

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-01-19 10:24:18)
Modyfikujący:
Sławomir Gniazdowski (2018-01-19 10:26:33)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2018-01-19 10:24:18 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-01-19 10:26:33 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-01-19 10:24:18)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.