Wtorek, 25.9.2018

Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

I Walne Kociewskie Plachandry za nami

W sobotę 25 sierpnia 2018 roku w Piasecznie k. Gniewu odbył się XXV Przegląd Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia i 1. Walne Plachandry Kociewskie.

Uroczystość swój początek miała w kościele parafialnym w Piasecznie. W świątyni pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza św., w której uczestniczyli przedstawiciele kociewskich zespołów folklorystycznych, reprezentanci powiatów uczestniczących w turnieju, poczty sztandarowe, harcerze, bractwa kurkowe, wojewoda, marszałek z wicemarszałkiem, poseł na Sejm, pomorski kurator oświaty, starostowie tczewscy, burmistrzowie, wójtowie, radni z kociewskich powiatów – starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego, z kociewskich miast i gmin i mieszkańcy.

Po mszy św. ruszył korowód do Studzienki z przystankiem przy cmentarzu. Na grobie Jana Ejankowskiego, nauczyciela, badacza folkloru Kociewia, pomysłodawcy i inicjatora Przeglądów Zespołów Folklorystycznych, złożono kwiaty.

Po dotarciu długiego pochodu do sceny umiejscowionej przy Studzience nastąpiło oficjalne rozpoczęcie sobotnich kociewskich zmagań. Wszystko zaczęło się odśpiewaniem hymnu kociewskiego. Potem były krótkie przemowy przewodniczącego komitetu organizacyjnego I Walnych Plachandrów, marszałka, wojewody i innych gości.

Wręczono statuetki i tytuły Ambasadora Kociewia zespołowi "Modraki"  i Wojciechowi Cejrowskiemu, z którym – bowiem był nieobecny – nawiązano połączenie telemostem,  oraz wyróżnienia Perełki Kociewia Izabeli Czogała i Patrykowi Podwojskiemu.

Panie – Jadwiga Mielke i Mieczysława Cierpioł oraz Piotr Wróblewski przywitali wszystkich przybyłych na XXV Przegląd Zespołów Folklorystycznych i 1. Walne Kociewskie Plachandry. Następne prawie 3 godziny przeznaczone były dla zespołów folklorystycznych. Jury XXV Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia wyłoniło laureatów:

w kategorii pieśni i tańca:

I miejsce Zespół „Piaseckie Kociewiaki” Piaseczno

II miejsce Zespół „Kociewie” Starogard

III miejsce Zespół „Piaseckie Gzuby” Piaseczno

Wyróżnienia w kategorii pieśni i tańca otrzymali:

Zespół „Maki i Modraki” Nowe
Zespół „Modraki” Pelplin
Zespół „Świeckie Gzuby” Świecie

w kategorii wokalno-instrumentalnej:

I miejsce Zespół „Oj to to” Pelplin

II miejsce Zespół „Kociewska Familija” Pińczyn

III miejsce Zespół „Błękitna Wstęga” Gniew

Wyróżnienia w kategorii wokalno-instrumentalnej otrzymał Zespół „Subkowiaki” z Subków.

Nagrodzono również laureatów dwóch konkursów:

KONKURS WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI LUDOWEJ KOCIEWIA, KASZUB I BORÓW TUCHOLSKICH „Matka Boża Piasecka w sztuce ludowej Kociewia”:

Alfons Zawara, Anna Przytarska, Witold Piernicki.

Wyróżnienie: Leszek Baczkowski, Józef Semmerling, Krzysztof Bagorski, Marek Pawelec

KONKURS FOTOGRAFICZNY „Przydrożne kapliczki Matki Bożej na Kociewiu”

I miejsce Roman Jagoda

II miejsce Krzysztof Bagorski

III miejsce Dariusz Baran

Wyróżnienie: Krystyna Wasiek, Jerzy Hildebrandt, Jakub Osiński.

Co do Turnieju Powiatów jaki towarzyszył Plachandrom, to wyniki pokazują, że  w gadce wszyscy są mocni, w śpiewie i jedzeniu - też. Oto notowania:

1. Grę w kapele sędziował Andrzej Wasielewski. Wygrali debiutanci - reprezentacja powiatu tczewskiego przed faworytami z powiatu starogardzkiego (z Osiecznej); powiat świecki nie startował.

2. Kulinaria oceniali Artur Michna - przewodniczący, Zbigniew Zgoda, Katarzyna Bączyńska - członkowie. Najlepszy ajntop (zupa z kurek) powiat starogardzki (KGW Osieczna), najlepsza przekąska (kanapka – chlyb z glómzó ji jajecznicó) powiat tczewski, najlepszy deser (legumina - nachszpajza) powiat starogardzki (KGW Zblewo), najlepsze przetwory z owoców i warzyw (małe papierówki w aksamitnym syropie) powiat świecki (KGW Jeżewo).

3. Konkurs gwarowy (gadka, scenka i piosenka) oceniali Maria Pająkowska-Kensik - przewodnicząca, Sławomir Gniazdowski, Katarzyna Bączyńska, Violetta Grzemska, Mirosława Möller – członkowie.

• gadka:

I miejsce powiat starogardzki

II miejsce powiat tczewski

III miejsce powiat świecki

• scenka:

I miejsce powiat świecki (nie przyznano pozostałych, bo nie pokazano scenek)

• piosenka:

I miejsce powiat świecki

II miejsce powiat starogardzki

III miejsce powiat tczewski

Imprezę zakończył koncert zespołu "Na Cały Głos". Ostatni uczestnicy wyjechali z Piaseczna około godziny 21:00; ekipa organizatorów pewnie jeszcze później.

Tymczasem ekipa ze zblewskiego kociewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego następnego dnia od rana już działała w Wirtach. Tam bowiem 26 sierpnia miał miejsce I Jarmark Kociewski. Impreza zorganizowana wspólnie z Nadleśnictwem Kaliska. Koła Gospodyń Wiejskich z Borzechowa, Bytoni, Osiecznej, Zblewa miały pełne ręce roboty. Koncertował zespół "Burczybas", występowały gawędziarki. Odbyły się konkursy wiedzy leśnej, wiedzy o Kociewiu, żarłoków (w jeściu ruchanków). Był też arcyinteresujący pokaz stroju kociewskiego. A gościem specjalnym był Wojciech Cejrowski,  który przyjechał do Wirt, by osobiście odebrać dyplom i statuetkę Ambasadora Kociewia.

Imprezę zakończył występ zespołu "The Clesmer Band".

Organizatorzy szacują, że tego popołudnia Wrty odwiedziło około osiem tysięcy ludzi.

W przyszłym roku w Arboretum Wirty w tym samym terminie odbędzie się II Jarmark Kociewski i... II Walne Plachandry.

Piotr Wróblewski

Sławomir Gniazdowski (2018-08-31 14:56:55)
Sławomir Gniazdowski (2018-08-31 14:58:58)
2018-08-31 14:56:55 Utworzenie