Przejdź do treści

Wtorek, 23.7.2019

Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

Kociewie ART – kulturalna wizytówka Regionu

Kociewie ART – kulturalna wizytówka Regionu
Jednym z elementów Święta Kociewia, które odbędzie się 2 sierpnia, w Gdańsku podczas Jarmarku św. Dominika będzie wydarzenie artystyczne pod nazwą Kociewie ART. To między innymi specjalnie przygotowana ekspozycja prac artystów z Kociewia. Wystawa czynna jest od 27 lipca do 7 sierpnia, natomiast uroczysty wernisaż odbędzie się właśnie 2 sierpnia o godz. 17.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia przestrzeń wystawienniczą gdańskiego Ratusza Staromiejskiego podzielona została pomiędzy trzy instytucje: Starogardzkie Centrum Kultury, Fabrykę Sztuk z Tczewa oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. Każda z nich zaprezentuje różne dzieła.

 

- Zdecydowaliśmy się na siedmioro artystów związanych ze Starogardem Gdańskim – mówi Ewa Roman, dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury. – Będą to dzieła: Krzysztofa Bagorskiego, Adama Harasa, Magdaleny Haras, Józefa Olszynki, Zofii Sumczyńskiej, Teresy Trzewik oraz Pawła Wyborskiego. Artyści prezentują różne techniki, od malarstwa olejnego przez  akwarele po akryl czy grafikę warsztatową w technice suchej igły.

 

Z Kociewia Świeckiego prezentować się będzie małżeństwo artystów: Łukasz Lewandowski i Sviatlana Dzemidovich. Specjalizują się w grafice warsztatowej oraz rysunku. Jak sami o sobie mówią są tworzącymi szczęśliwymi rodzicami i małżonkami, a Sviatlana dodaje, że na powstanie prac poświęca cały swój wolny czas, którego nie ma zbyt wiele, bo większość czasu przeznacza na bycie mamą trójki dzieci. 

 

Nieżyjący już Bogdan Lesiński to bohater tczewskiej części wystawy. Z zawodu był technikiem–mechanikiem, ale pracował jako plastyk w jednym z zakładów w Tczewie. Był samoukiem. Całe życie poświęcił na pokonywaniu trudności warsztatowych oraz doskonaleniu środków wypowiedzi artystycznej. Nie chodził na żadne kółka plastyczne, nie korzystał z rad instruktorów, ani malarzy profesjonalnych. Swoją wiedzę uzupełniał czytając pisma o sztuce jak „Sztuka” czy „Projekt”.

 

- Lesiński był twórcą bardzo płodnym, szacuje się, że wykonał ok. 5 000 prac. Także techniki, którymi posługiwał się artysta były bardzo różnorodne: olej, tempera, akwarela, tusz, rysunki wykonane piórkiem, ołówkiem, kredkami – podkreśla Kamila Gilmeister z Fabryki Sztuk. - Stworzył swój własny, rozpoznawalny styl, wniósł do swojej wypowiedzi osobisty i szczery pierwiastek. Jego obrazy są bardzo trudne do zinterpretowania, ich tematyka rozciąga się od bajkowych postaci i zwierząt, poprzez pastelowe pejzaże aż po tematy ze sfery sacrum. W obrazach  Lesińskiego kolory są żywe i bardzo intensywne. Jego obrazy są baśniowe. Ta baśniowość wynikała z nostalgią za dzieciństwem, pomagała oderwać się od szarej codzienności i monotonii życia. Malarstwo Lesińskiego bardzo silnie oddziałuje na zmysły człowieka.

Kociewie ART – kulturalna wizytówka Regionu

Kociewie ART jako wspólne przedsięwzięcie całego Regionu Kociewie jest nową propozycją i nowym elementem tegorocznego Święta Kociewia, ale jak podkreślają organizatorzy, może stać się cyklicznym wydarzeniem artystycznym promującym kulturę naszego Regionu.

Szczegóły całego wydarzenia dostępne są na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na Facebooku: www.fb.com/lot.kociewie

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Marcin Stolarski (2018-07-30 08:06:43)
Odpowiedzialny za treść:
Marcin Stolarski
2018-07-30 08:06:43 Utworzenie
Marcin Stolarski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Marcin Stolarski (2018-07-30 08:06:43)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.