Przejdź do treści

środa, 21.10.2020

Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

Kociewie odwiedziło Gdańsk

Kociewie odwiedziło Gdańsk
A odwiedziny były z… przytupem. 1 sierpnia, na Jarmarku św. Dominika po raz drugi obchodzono Święto Kociewia, ale to już piętnasty raz Region ma swój dzień na tej wielowiekowej imprezie. W tłumie ludzi widać było kolorowe stroje regionalne, a Plac Kobzdeja wypełniały pachnące potrawy, wiktuały i kulinaria, a także przyśpiewki oraz tańce, a nazwę Kociewie odmieniano na wszystkie sposoby.

Pierwszy element Święta Kociewia to Korowód Kociewski, który po raz trzeci przeszedł przez sam środek jarmarkowego Gdańska. Wraz z korowodem ponad 900 osób, przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, ochotniczych straży pożarnych, stowarzyszeń, domów kultury, domów pomocy społecznej, urzędów i instytucji samorządowych, młodzieży, zespołów artystycznych oraz wielu innych… nierzadko do marszu przyłączali się przechodnie, mieszkańcy Trójmiasta, turyści.

- Wymyślony kilka lat temu przemarsz z roku na rok powiększa się – podkreśla Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. – To fantastyczne uczucie, gdy radosny i kolorowy pochód wypełnia Długi Targ, Długą i inne ulice gdańskiego Starego Miasta. A wszystko to mieszkańcy i sympatycy trzech kociewskich powiatów manifestujący swoją przynależność do Kociewia. W przejściu wzięli udział uczestnicy z prawie wszystkich kociewskich gmin, nie zabrakło władz samorządowych, parlamentarzystów…

 korowód

Region kociewski korzysta ze specjalnego statusu na tej największej imprezie wystawienniczo-handlowej w Europie. To wszystko dzięki zaufaniu i długoletniej współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi, które organizują Jarmark św. Dominika. Kociewie nie zawodzi… Główna scena jarmarkowa kipiała różnorodnością: od zespołów regionalnych, przez grupy tańca nowoczesnego, zespoły grające szanty, melodie znane i lubiane, aż do ostrych brzmień rockowych. Wokół sceny nie brakowało atrakcji. W ponad dwudziestu pawilonach prezentowano i handlowano rękodziełem, wydawnictwami, przetworami, sprzedawano pyszne kulinaria, przybliżano obyczaje średniowieczne. Nie zabrakło stoiska informacji turystycznej, gdzie pełno było mapek, informatorów, broszur, przewodników…

- Do tej pory korzystaliśmy z Targu Węglowego, zatem mieliśmy sporo obaw co do nowego miejsca – mówi Stefan Galiński z Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Okazuje się, że niepotrzebnie. Plac Kobzdeja okazał się bardzo przyjazny, kameralny, sprawiał wrażenie prawdziwych Unikatów z Kociewia, „kociewskiej wyspy” pełnej kolorów, dźwięków, zapachów i smaków prosto z Naszego Regionu. Postaramy się, aby w przyszłym roku również tu się ulokować podczas Święta Kociewia 2020.

Popołudniu nastąpiła trzecia odsłona Święta Kociewia – spotkanie artystyczne w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.

- Kociewie ART prezentuję sztukę realizowaną przez artystów, którzy urodzili się bądź działają na Kociewiu – wyjaśnia Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego. – Nie mniej jednak jest to sztuka współczesna dotycząca współczesnych problemów, współczesnych pomysłów i współczesnej wrażliwości. Zależy nam na tym, żeby pokazać region nie tylko historycznie, ale i współcześnie. Jako region, w którym obecnie tworzy się sztukę rzeczywiście najwyższego lotu.

Prace przygotowane przez Fabrykę Sztuk z Tczewa, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu oraz starogardzkie środowisko artystyczne były rzeczywiście na wysokim poziomie. Potwierdzał to witając wszystkich na Korzennej sam dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Lawrance Ugwu.

Swoje prace prezentowali: Zofia Sumczyńska. Piotr Tyborski i Agnieszka Krawczyk-Powierza reprezentujący Kociewie starogardzkie, Michał Pietruszka ze Świecia oraz Jarosław Kukowski z Tczewa. Wernisaż otworzył koncert akordeonisty Pawła Ratajka.

1 sierpnia to szczególny dzień, dzień pamięci o Powstaniu Warszawskim. W godzinę „W” uczestnicy Święta, przy wtórze syren, uczcili wszystkich walczących, ofiary, w szczególności tych, pochodzących z Kociewia, którzy przelali krew w powstaniu.

 

Organizatorzy zgodnie podkreślają podstawowy walor tej imprezy jakim jest wykazanie spójności, a także integracja społeczności kociewskiej z całego obszaru. Ważne jest też zaangażowanie oraz przychylność wielu osób i instytucji, bez których nie byłby możliwy niewątpliwy sukces Święta Kociewia. W tym roku organizatorów i współorganizatorów było więcej: Powiat Starogardzki, Powiat Świecki, Powiat Tczewski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, a także Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz lokalne grupy działania: LGD „Chata Kociewia, LGD „Gminy Powiatu Świeckiego”, LGD „Wstęga Kociewia”. Poza tym wszystkie miasta i gminy Kociewia…

Galeria zdjęć oraz film z imprezy dostępne są na profilu Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na FB: www.fb.com/lot.kociewie.

fot. Emilia Laskowska

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Marcin Stolarski (2019-08-05 15:14:20)
Modyfikujący:
Magdalena Olszewska (2019-08-06 07:10:23)
Odpowiedzialny za treść:
Marcin Stolarski
2019-08-05 15:14:20 Utworzenie
Marcin Stolarski
Moderator: ()
2019-08-06 07:10:23 Modyfikacja
Marcin Stolarski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Marcin Stolarski (2019-08-05 15:14:20)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.