Wtorek, 11.12.2018

Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Konkurs ZAPOMNIANE PAMIĄTKI PRZEMÓWIŁY rozstrzygnięty !

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew ogłosiła wyniki konkursu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę - ZAPOMNIANE PAMIĄTKI PRZEMÓWIŁY, czyli niezwykle zwyczajni w Niepodległej Polsce .

Dnia 20 maja 2018 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tczewie na ul. Gdańskiej 2 A nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu, którzy sprostali niełatwej tematyce okresu międzywojennego w Tczewie.  Można było wybrać dowolną formę, w której należało przypomnieć dawne historie. Tym razem wypadało przedstawić historię naszych bliskich z czasów Niepodległej Polski. 100 lat temu Polska odzyskała Niepodległość, także nasze miasto Tczew. Był to czas wielkiego rozwoju miast, napływu ludności z głębi kraju.

Celem tego konkursu jest przypomnienie tego, co powoli umyka z pamięci.

Różnorodna forma: plastyczna, fotograficzna  lub literacka mogła zostać wykorzystana do wspomnień. Uczestnicy przedstawili dzieje swoich przodków w oparciu o różnorodne przedmioty takie jak: lampa, lustro, wazonik, fotografie, książki, pamiętnik. W ten sposób mamy świadectwo życia o zwyczajnych ludziach z tamtych czasów. Ówcześni mieszkańcy miasta i okolic tworzyli Niepodległą Polskę w nowej rzeczywistości. Wykonywali swoje obowiązki, cieszyli się rodziną, mieli swoje marzenia. Potomkowie przedstawili ich życie we współczesnej szacie. Temu trudnemu zadaniu najlepiej sprostali laureaci naszego konkursu, którymi zostali:

• Maciej Gołyński: kategoria literacka „Bóg – Honor – Ojczyzna” -  kl. 1R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie
  • Martyna Czerniewska: kategoria fotograficzna „Z głową na karabinie” - kl. 1R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie
  • Emilia Kąkolewska: kategoria plastyczna „Bohaterowie są wśród nas” -  kl. 2R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie

Uczniowie pracowali pod kierunkiem opiekuna Elżbiety Gojtowskiej, nauczyciela bibliotekarza z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

Nagrodzone prace można oglądać w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Tczewie, na ul. Gdańskiej 2a

Zapraszamy na wystawę od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 17:00

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew,