środa, 21.11.2018

Imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Nowa Cerkiew wybrana najpiękniejszą wsią w województwie pomorskim

Wojewódzka Komisja konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2018” wyłoniła zwycięzców w kategorii „Wieś” i „Zagroda”. 11 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyła się uroczysta gala konkursu Piękna Wieś Pomorska 2018.

Komisja oceniając kategorię „Wieś” brała pod uwagę ogólny wygląd wsi, dbałość o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi i charakteru wiejskiego. Ostatnim kryterium ocenianym przez Komisję w tej kategorii były formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców wsi w życiu społecznym, kulturalnym, w inicjatywach lokalnych, ponadlokalnych itp.

Do finału wojewódzkiego komisje powiatowe zgłosiły jedenaście pomorskich wsi. Kapituła konkursowa ustaliła kolejność trzech pierwszych miejsc dla najpiękniejszych wsi z Pomorza w 2018 roku, jak również przyznała trzy wyróżnienia.

Na najniższym stopniu podium znalazła się wieś Koteże z gminy Starogard Gdański w powiecie starogardzkim. Koteże, za zajęcie trzeciego miejsca, otrzymały puchar, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tyś. zł.

Z drugiego miejsca mogli się radować mieszkańcy wsi Lubieszewo w gminie Nowy Dwór Gdański z powiatu nowodworskiego. Lubieszewo również otrzymało puchar, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 20 tyś. zł.

Na najwyższym stopniu podium, w kategorii „Wieś”, komisja wojewódzka uplasowała wieś Nową Cerkiew z gminy Morzeszczyn w powiecie tczewskim. Za zajęcie pierwszego miejsca wśród najpiękniejszych wsi Pomorza w 2018 roku Nowa Cerkiew otrzymała okazały puchar, dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tyś. zł.

Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na poczęstunek. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Izabela Grudzień oraz Maria Piernicka przygotowały wspaniały tort. Rodzina Mgłosiek z miejscowości Olsze sołectwo Nowa Cerkiew zasponsorowała dzika. Panowie z Koła Myśliwskiego upolowali go, przebadali, przyrządzili i w strojach galowych serwowali w czasie poczęstunku. Do dzika jak i innych potraw można było skosztować swojskiego chleba upieczonego przez mieszkanki Nowej Cerkwi.

Zdjęcia: Mirela Rolnik - Sołtys wsi Nowa Cerkiew

Sławomir Gniazdowski (2018-10-23 11:21:21)
Sławomir Gniazdowski (2018-10-23 11:30:18)
2018-10-23 11:21:21 Utworzenie