Sobota, 14.12.2019

Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Nowy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego już dostępny!

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na łamach najnowszego, 107. numeru, Kociewskiego Magazynu Regionalnego. Pełną wersję czasopisma pobrać można nieodpłatnie ze strony wydawcy periodyku - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie:  https://mbp.tczew.pl/archiwum-kociewskiego-magazynu-regionalnego-2/ .

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na łamach najnowszego, 107. numeru, Kociewskiego Magazynu Regionalnego. Pełną wersję czasopisma pobrać można nieodpłatnie ze strony wydawcy periodyku - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie: https://mbp.tczew.pl/archiwum-kociewskiego-magazynu-regionalnego-2/.

Historia z jej nadziejami i straconymi złudzeniami, chwilami triumfu i momentami zwątpienia, pierwszymi okrzykami wolnościowymi i brzemiennymi w skutkach wyborami jest tą z nauk bez znajomości której człowiek gubi się w meandrach współczesności.

Historia kształtuje ludzką tożsamość, formuje światopogląd, skłania do refleksji nad rolą tradycji i pamięci w życiu współczesnego człowieka.

Historia wreszcie, w szczególności zaś historia regionu, wiedza o wydarzeniach, które rozegrały się w najbliższym otoczeniu, jest tym rodzajem wiedzy, która daje człowiekowi poczucie przynależności do lokalnej wspólnoty, wspólnoty doświadczeń, losów, przeżyć.

Bo każde miejsce snuje i współtworzy własną opowieść…

Historia Pomorza, połączona z elementami folkloru i tradycji, zdominowała tematycznie bieżący, 107. numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego.

Sylwetki bohaterskich księży-patriotów łączących gorliwą posługę kapłańską z podtrzymywaniem i upowszechnianiem idei narodowych, religijność i polskość Pomorzan utrwalona na kartach pelplińskiego „Pielgrzyma” – „prawdziwego, materialnego świadka” wydarzeń z lat 1918-1939, osiemdziesiąta rocznica zbrodni hitlerowskiej w Lesie Szpęgawskim, Tczew 1920 – droga do Niepodległej to tylko niektóre spośród zagadnień historycznych poruszonych na łamach kociewskiego kwartalnika.

Ponadto w numerze:

• Pokazy sprawności rycerskiej, turniej plebejski, biesiada nad Młynówką, czyli o XIX Jarmarku Cysterskich słów kilka.
  • Fenomen „Ziemi Pelplińskiej” 1989-1990.
  • Łucja Wydrowska-Biedunkiewicz: lekarz z powołania, społecznik z wyboru.
  • Relacja z XIII Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych połączonych z promocją 106. numeru Kociewskiego Magazynu Regionalnego.
  • Dzieje kociewskiego bartnictwa, czyli coś o pokowach, daniach miodowych i bartnych borach.
  • Królowo Pomorza witaj w Zblewie! Kopia figury Matki Bożej Piaseckiej autorstwa Marka Pawelca.
  • Nie dziómdziaj ino jedz! Rzecz o kociewskim jadle.
  • Te obrazy są dla Polski – wystawa „Niepodległa Suwerenna” w tczewskiej Fabryce Sztuk.
  • Gadka o krówce, która dobrze żerła… kradzióne sianko.
  • Pięć dekad tczewskiej „dziesiątki”: rozśpiewane i roztańczone obchody jubileuszowe Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. płk. St. Dąbka w Tczewie.
  • Leszcz w zalewie i karp w kurdybanku podbijają Polskę!
  • Z cyklu: Historie rodzinne. Z Wołynia do Tczewa… Idzi Jakóbczak i jego droga do Grodu Sambora.
  • O hafciarstwie na Pomorzu, czyli historia Kociewia i Kaszub barwnym ściegiem malowana.

Zachęcamy do lektury!

Pismo dofinansowane ze środków Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego.

Tekst i Okładka Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

Marcin Stolarski (2019-11-25 08:14:16)
Marcin Stolarski
2019-11-25 08:14:16 Utworzenie