Wtorek, 11.12.2018

Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

Pomorski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych w Pelplinie

28 listopada 2018 roku w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Koszykówki Olimpiad Specjalnych Klub Olimpiad Specjalnych z Pelplina działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pelplinie zorganizował wspólnie z Oddziałem Regionalnym Olimpiad Specjalnych Polska Pomorskie, SOSW w Pelplinie, ZKiW nr 1 w Pelplinie i  Pelplińskim Centrum Sportu - XVII Pomorski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych.

Europejski Tydzień Koszykówki Olimpiad Specjalnych to największe na świecie wydarzenie promujące koszykówkę wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzeniu patronuje Międzynarodowa Federacja Koszykówki FIBA oraz Euroleague Basketball liga największych zespołów koszykarskich.

Podczas ceremonii rozpoczęcia było z nami wielu Gości m.in.: Mirosław Chyła - Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Lucyna Bielińska - dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, ks. Wiesław Szuca - dyrektor Collegium Marianum w Pelplinie, ks. prałat dr Ireneusz Smagliński - dyrektor "Radia Głos”, Adam Lemka - dyrektor Klubu Sportowego Decka Pelplin, Oskar Krajnik - przedstawiciel Pelplińskiego Centrum Sportu, Joanna Badziąg - psycholog z SOSW w Pelplinie oraz Elżbieta Kwidzińska - pedagog w SOSW w Pelplinie.

Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonała dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska Pomorskie - Romana Chmielewicz wraz z Burmistrzem Pelplina – Mirosławem Chyłą. Były też z nami media: Radio Głos, TV-Pelplin i Informator Pelpliński.

Tradycją podczas zawodów Olimpiad Specjalnych jest uroczyste wniesienie flagi podczas odegrania hymnu Olimpiad Specjalnych oraz wygłoszenie przysięgi. Flagę wniosły zawodniczki z Pelplina: Anna Kupczyk, Kamila Szuta, Dorota Nabakowska i Ewelina Rogowska. Przysięgę wygłosiła zawodniczka, która w tym roku reprezentowała Oddział Pomorski na Ogólnopolskim Mityngu Gimnastycznym w Bydgoszczy -  Kinga Białkowska. W rolę sędziów wcielili się trenerzy koszykówki na co dzień nauczyciele wychowania fizycznego w ZKiW nr 1 w Pelplinie: Paweł Guz, Paweł Muntowski, Jarosław Rynos i Wiktor Czyżewski.

Podczas otwarcia rozegrano bardzo emocjonujący mecz pokazowy między Drużyną Gospodarzy a zunifikowaną Drużyną Olimpiad Specjalnych z Chojnic.

W zawodach rozegranych w Hali Sportowej przy ZKiW nr 1 w Pelplinie uczestniczyli zawodnicy z Klubów Olimpiad Specjalnych z pomorskich miejscowości takich jak: Chojnice, Barcice, Gdynia, Nowy Dwór Gdański i Pelplin. Mecze rozegrano w dwóch grupach sprawnościowych.

Po zaciętych pojedynkach wyłoniono zwycięzców w poszczególnych grupach.

Grupa I

1. Chojnice I

2. Pelplin I

3. Nowy Dwór Gdański

4. Barcice

Grupa II

1. Gdynia

2. Pelplin II

3. Chojnice II

Medale wręczali: dyrektor ZKiW nr 1 w Pelplinie - Lucyna Bielińska, wicedyrektor SOSW w Pelplinie - Ryszarda Kaliszewska, sędziowie, trenerzy oraz dyrektor Oddziału Olimpiad Specjalnych Pomorskie.

Klub Olimpiad Specjalnych z Pelplina pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji Turnieju. Szczególne podziękowania kierujemy do gospodarza obiektu - Pani Lucyny Bielińskiej, Burmistrza Miasta – Mirosława Chyły, sędziów i grupy wolontariuszy z Collegium Marianum!

Dziękujemy zawodnikom i trenerom za sportową atmosferę, duży wkład pracy oraz walkę fair play.

Imprezę zorganizowali nauczyciele i pracownicy SOSW w Pelplinie: Kornelia Rąbała, Dariusz Pawelec, Małgorzata Puchalska, Romana Chmielewicz, Paweł Szwoch, Anna Chyła, Krzysztof Kotlęga, Anna German, Ewelina Igłowska i Katarzyna Puczyńska.

Organizacja Turnieju była możliwa dzięki dofinansowaniu z Gminy Pelplin w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Pelplin w roku 2018.

Autor tekstu i zdjęć: Małgorzata Puchalska

Sławomir Gniazdowski (2018-12-03 10:55:52)
Sławomir Gniazdowski (2018-12-03 11:13:35)
2018-12-03 10:55:52 Utworzenie