Niedziela, 24.6.2018

Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Powiat Tczewski wyróżniony w plebiscycie „Zdrowy Samorząd” za realizację programów zdrowotnych

Konkurs „Zdrowy Samorząd” zorganizowany został przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Wśród wyróżnionych samorządów znalazł się Powiat Tczewski za realizację dwóch programów zdrowotnych: „Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego” oraz Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „Czas na zdrowie”. Laureatów uhonorowano podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który w dniach 8-10 marca br. odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Głównym celem Konkursu był wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób. Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Zdrowe Województwo, Zdrowy Powiat, Zdrowa Gmina/Zdrowe Miasto. W wyborze laureatów swoją wiedzą i doświadczeniem wspomagała organizatorów Rada Konsultacyjna złożona z wybitnych specjalistów. Organizatorzy konkursu zwrócili uwagę nie tylko na skalę podejmowanych działań, ale także unikatową w skali kraju formę ich realizacji.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas liczba zgłoszonych projektów, ze strony 60 samorządów wpłynęło ich do nas aż 160. Swój najbardziej „prozdrowotny” samorząd wybrali także, w internetowym głosowaniu, czytelnicy Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia. Popularność głosowania przeszła oczekiwania naszej redakcji, w sumie oddano ponad 54 tys. głosów – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu portalsamorzadowy.pl.

To pokazuje skalę przedsięwzięć podejmowanych przez jednostki samorządowe w kwestii zdrowia. Oczywiście wartością tych inicjatyw są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka i mieszkańcy, dla których te projekty powstają, dlatego też bezpośrednia ocena tych przedsięwzięć przez społeczność lokalną jest tak ważna – dodaje Wojciech Kuta, redaktor naczelny portalu rynekzdrowia.pl.

Galę wręczenia nagród, wieńczącą pierwszy dzień III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, poprowadziła Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Wśród laureatów znalazły się województwa: małopolskie, pomorskie, opolskie i śląskie. Najlepszymi z powiatów okazały się: piotrkowski, poznański i tczewski, a z miast Barcin, Częstochowa oraz Mielno.

Ta nominacja jest potwierdzeniem, iż realizowane przez nas działania prozdrowotne przynoszą zamierzone efekty i służą naszym mieszkańcom. - mówił odbierając statuetkę Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski oraz dodał – Pragnę z tego miejsca podziękować pracownikom Wydziału Zdrowia Spraw Społecznych i PFRON, którzy są odpowiedzialni za tworzenie tych programów, Gminom z terenu naszego powiatu za współudział w ich finansowaniu oraz realizatorom za ich urzeczywistnienie. Ta nagroda świadczy o Waszym wspólnym sukcesie.

Powiat Tczewski został wyróżniony Statuetką „Zdrowy Samorząd” za realizację dwóch programów:

• „Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego”. Badaniami objęci zostali mieszkańcy w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości i rzucili palenie nie wcześniej niż 15 lat temu. Edukacją mającą na celu wzrost świadomości na temat szkodliwości palenia tytoniu objęto młodzież szkolną.
  • Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „Czas na zdrowie”. Program obejmował terapię otyłości. Dotyczyło to mieszkańców powiatu tczewskiego z otyłością w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej, deklarujących chęć uczestnictwa w diagnostyce, poradnictwie i zajęciach fizycznych. W ramach programu prowadzone były też zajęcia i spotkania promujące zdrowy styl życia.

Spośród pomorskich samorządów nagrodę otrzymał również Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego za program „Pomorskie dla zdrowia”.

Organizatorem plebiscytu jest Grupa PTWP, wydawca magazynu Rynek Zdrowia, a także portali rynekzdrowia.pl oraz portalsamorzadowy.pl.

Sławomir Gniazdowski (2018-03-12 13:56:19)
2018-03-12 13:56:19 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2018-03-12 13:56:19)