środa, 21.11.2018

Imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „CZAS NA ZDROWIE”

Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób przewlekłych i według ekspertów niosą za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego otyłego człowieka.

Obecnie wiele mówi się o zdrowym trybie życia i przede wszystkim o utrzymaniu odpowiedniej wagi. Stacje telewizyjne emitują programy propagujące racjonalne odżywianie, sport i ruch. Zdarza się, że podejmowane są głodówki, czy też drakońskie diety wyniszczające organizm.

To lekarz lub dietetyk, czy też inna osoba posiadająca do tego kwalifikacje powinna ocenić, czy wskazane jest poddanie się kuracji odchudzającej, czy też nie.

Niestety, w obecnym funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych nie istnieje żadna forma długofalowej, kompleksowej opieki nad osobami z zaburzeniami masy ciała pod postacią nadwagi i otyłości. System zapewnia specjalistyczną opiekę lekarską,  ograniczoną jednak głównie do okresowego monitorowania stanu zdrowia, bez prowadzenia stałej interwencji i edukacji.

Przeprowadzenie kompleksowej, długofalowej interwencji w ramach niniejszego Programu pozwoli nie tylko na okresowe poprawienie wyników zdrowotnych, ale także na uświadomienie problemu i zachęcenie do zmiany zachowań, zarówno przez uczestników Programu, jak i ich rodzin.

Zgodnie z uchwałą nr 190/620/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 23 maja 2018 r. realizatorem programu na lata 2018-2020 został Zespół Opieki Zdrowotnej Medical Sp. z o.o. z siedzibą w Turzu.

W ramach realizacji niniejszego programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m2) będą mogli zgłaszać się na terapię otyłości, która będzie obejmowała: porady dietetyka, porady fizjoterapeuty oraz porady psychologa.

Liczba niezbędnych porad odpowiednio dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa i odstępy między kolejnymi wizytami uzależnione będą od indywidualnych potrzeb osoby objętej terapią otyłości. Szacunkowo przyjmuje się, że osoba zakwalifikowana do terapii otyłości objęta będzie wsparciem dietetyczno-fizjoterapeutyczno-psychologicznym przez okres pięciu miesięcy i w tym czasie skorzysta z czterech porad dietetyka, trzech porad fizjoterapeuty oraz dwóch porad psychologa, jednakże na wniosek osób udzielających wsparcia, ze względu na indywidualne potrzeby osób objętych terapią otyłości, okres prowadzonej terapii będzie mógł być wydłużony do jednego roku.

Punkty wsparcia terapeutycznego zlokalizowane będą w Tczewie, w Gniewie, w Pelplinie oraz w Swarożynie.

Liczba osób planowanych do terapii otyłości ograniczona – zakłada się, że w ramach trzyletniej realizacji programu terapią otyłości  zostanie objętych 300 osób (po 100 osób w każdym roku realizacji programu).

Zapisy na terapię otyłości prowadzone będą bezpośrednio przez realizatora programu. Obecnie chętni mogą zgłaszać się na terapię za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail: marketing@zozmedical.pl, a wkrótce uruchomione będą także zapisy telefoniczne.

Program realizowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin, Gminy Subkowy oraz Gminy Morzeszczyn.

Sławomir Gniazdowski (2018-07-03 13:22:01)
2018-07-03 13:22:01 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2018-07-03 13:22:01)