Sobota, 21.9.2019

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Rejon Prienai (Litwa)

Powiat Tczewski zyskał nowego partnera zagranicznego. 14 kwietnia 2012 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie uroczyście zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Tczewskim a Rejonem Prienai (Litwa). Jak podkreślają sygnatariusze podpisanego dokumentu główną płaszczyzną współdziałania będzie kultura i gospodarka.

Obie strony zgodnie potwierdzały, iż współpraca pomiędzy samorządami nie ograniczy się do okolicznościowych spotkań i kurtuazyjnych wizyt włodarzy. Pierwszym owocem potwierdzającym te słowa były dwa zaproszenia przekazane przez Starostę Tczewskiego Pani Wicemer Rejonu Prienai. Pierwsze dotyczyło udziału litewskiej młodzieży w dniach 27 czerwca – 1 lipca  2012 r. w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej -  „Mini Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej  EURO 2012 – Pelplin, Morzeszczyn, Subkowy, Gniew”, natomiast kolejne skierowane było do artystów litewskich, którzy mogliby wziąć udział w III Zjeździe Akordeonistów, który zaplanowano na październik br.

Współpraca pomiędzy Powiatem Tczewskim a Rejonem Prienai rozpoczęła się w 2011 roku. Zapoczątkowana została w trakcie oficjalnej wizyty delegacji Powiatu Tczewskiego w Rejonie Solecznickim na Litwie. Inspiratorem tej współpracy był Janusz Dziugiewicz, sekretarz Konsulatu Republiki Litewskiej w Gdańsku.

Delegacja Rejonu Prienai gościła w Powiecie Tczewskim w dniach od 13 do 15 kwietnia.
W skład delegacji wchodzili: Loreta Jakinevičienė -  wicemer samorządu rejonu Prienai; Leonas Sakalavičius – radny Rady samorządu rejonu Prienai; Ingrida Bražiūnienė – główny specjalista wydziału Ochrany praw dziecka administracji samorządu rejonu Prienai;  Marytė Žaromskienė – tłumacz.

Podpisane przez Starostę Tczewskiego - Józefa Puczyńskiego i Wicemer Rejonu Prienai - Loretę Jakinevičienė porozumienie zakłada: pogłębianie dobrosąsiedzkich stosunków między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską, uwzględniając wzajemne zainteresowanie poszerzeniem współpracy i kierowanie się zasadą równouprawnienia partnerów.

„Powiat Tczewski dotychczas zawarł trzy porozumienia o współpracy – mówi Starosta Tczewski – Józef Puczyński. Zgadzam się bowiem ze zdaniem byłej brytyjskiej Premier  - Margaret Thatcher, która mówiła, iż „Nie brak nam spotkań na szczycie.  Jedyną rzeczą, jakiej nam brak, to wynik tych spotkań”. Cieszę się, że nasi nowi partnerzy również podzielają ten pogląd. Wierzę, że to porozumienie pozwoli podjąć wiele wspólnych działań, które przyniosą wymierne korzyści mieszkańcom naszego powiatu oraz litewskim partnerom, zwłaszcza w sferze  kulturalnej i gospodarczej”.

Marta Stalkowska (2012-05-02 11:17:12)
Magdalena Olszewska (2012-05-14 13:05:07)
Marta Stalkowska
2012-05-02 11:17:12 Utworzenie