Przejdź do treści

Wtorek, 25.6.2019

Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

Rok ks. Pasierba w powiecie tczewskim. Pomorski genius loci

Rok ks. Pasierba w powiecie tczewskim.  Pomorski genius loci
Gdy w 2013 roku kończył się Rok ks. Janusza St. Pasierba na Pomorzu zastanawiano się w tczewskim Ekonomiku, co w roku 2018 -  roku  20-lecia nadania szkole imienia  i 25-lecia śmierci wybitnego Europejczyka z Kociewia. Wiele osób skłoniło się do pomysłu, aby ogłosić „Rok ks. Pasierba w powiecie tczewskim”.

 

Władze powiatu tczewskiego uszanowały kolejną inicjatywę społeczności tczewskiego Ekonomika  i w dniu 28 listopada 2017 roku,  ogłosiły  Rok 2018 „ROKIEM KS. JANUSZA ST. PASIERBA W POWIECIE TCZEWSKIM”. Oznacza to, że mieszkańcy Kociewia Tczewskiego zapragnęli lepiej poznać życie i twórczość wybitnego poety i eseisty, historyka sztuki i konserwatora zabytków, a zaplanowane działania  miały spopularyzować jego twórczość, przybliżyć jego świat wartości i podkreślić rolę, jaką w życiu każdego człowieka spełnia mała ojczyzna. Pierwsze ważne wydarzenie miało miejsce w 89. rocznicę urodzin księdza Janusza Stanisława Pasierba.

7 stycznia 2018 roku władze powiatu tczewskiego wraz ze społecznością Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie oraz licznymi gośćmi, mszą świętą w kościele pw. św. Józefa w Tczewie oraz  otwarciem wystawy na placu przed Dworcem PKP zainaugurowały obchody  Roku  ks. Janusza Stanisława Pasierba w powiecie tczewskim (2018). Wystawa przez cały rok wędrowała po wielu miejscach Tczewa i powiatu.

Kolejnymi wydarzeniami, których głównym organizatorem była społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie były: XXII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności (Makroregion); Konkurs 8 Wspaniałych w powiecie tczewskim pod hasłem „Życie utkane jest z oczekiwań” (ks. Pasierb); Wieczór poetycki z ks. Pasierbem (Internat ZSE Tczew); X Powiatowy Turniej Tańca; Dzień otwarty szkoły.

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie i Fundacja im. ks. Janusza Pasierba zaprezentowały wspólnie  wystawę w krużgankach Katedry pelplińskiej pt. „PASIERBOWA EUROPA DUCHA”.

W kwietniu br. Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie wspólnie z Katedrą Języka Polskiego Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował  konferencję naukową pt.: „Człowiek jest zawsze miejscem spotkania.  Język polski  - rodzimy i obcy - pomostem w dialogu między ludźmi i kulturami. Także w kwietniu dla kl. I przeprowadzono konkurs  wiedzy o patronie ks. Januszu Pasierbie. Natomiast seniorom z Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku młodzież Ekonomika zaprezentowała program „Wspólnie z Pasierbem”.

XXIII Pomorski Festiwal Poetycki  im. ks. Janusza St. Pasierba  w Pelplinie  to kolejne wydarzenie Roku ks. Pasierba w powiecie tczewskim. 6 czerwca Festiwal Poetycki rozpoczął się w pelplińskim Miejskim Ośrodku Kultury. Młodzież wykonała poezję śpiewaną oraz programy poetycko-muzyczne.
Jak zawsze byli goście z otoczenia Patrona roku 2018 ,m.in. prezes Maria Wilczek, ks. Franciszek Kamecki, znani aktorzy.

W lipcu na Obozie językowym z j. angielskim w tczewskim Ekonomiku przebywała duża grupa młodzieży z całej Polski, a także nauczyciele i studenci z Amerykańsko-Polskiej Fundacji z Las Vegas. Program obozu obejmował wizytę w Pelplińskiej Katedrze i „Międzynarodowy Dzień twórczości ks. Pasierba”.

Sympozjum „ Ks. Pasierb: Homo viator – człowiek wędrowiec – żyje w każdym z nas" zgromadziło wielu „pasierbologów”, którzy obradowali 24 i 25 września br. w murach Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Obok świetnych referatów i komunikatów, przedstawiono nowowydany przez szkołę tomik wierszy „Takie niemożliwe piękno”. Społeczność szkolna żywo reagowała na wystąpienie „Ks. Pasierb –człowiek drogi” pani Marii Wilczek Prezesa Fundacji im ks. Pasierba. Jak zawsze sprawdziły się  „lekcje otwarte” prowadzone przez znawców twórczości Ambasadora Pomorza.

5 października Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie przeprowadził  grę miejską „Ks. Janusz St. Pasierb – obywatel Pelplina”. Wzięły w niej udział reprezentacje dziewięciu szkół średnich z terenu powiatu tczewskiego oraz szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Pelplin. Uczestnicy wyruszyli z Miejskiej Biblioteki Publicznej na ulice miasta. Poszczególne punkty kontrolne to Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, bazylika katedralna, Ogród Biskupi, Muzeum Diecezjalne, Biblioteka Diecezjalna, cmentarz parafialny. Młodzież musiała wykonać blisko 30 zadań, posługując się m.in. kodami QR. Kilka dni później, dokładnie w 25. rocznicę ostatniego pobytu ks. Pasierba w Pelplinie – w auli Biblioteki Diecezjalnej aktor Maciej Gąsiorek zaprezentował monodram „Szepty Pana Boga”. Aktor ukazał autora „Czarnej skrzynki” czy „Kategorii przestrzeni” jako poetę wiary – wiary trudnej, ale niosącej nadzieję.

W tym czasie Tczew żył „Piknikiem na Górkach”. Tu, obok uroczystej mszy odpustowej oraz występów artystycznych opartych na twórczości ks. Pasierba, dla społeczności tczewskiego Ekonomika  i mieszkańców Tczewa zagrał zespół LESZCZE.

W listopadzie odbyły się w Tczewie kolejne dwa wydarzenia roku ks. Pasierba. Podczas Festiwalu im. Romana Landowskiego organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej brzmiały recytacje poezji piewcy Kociewia, a wieczór 21 listopada był prezentacją twórczości ks. Pasierba dla mieszkańców Tczewa w Fabryce Sztuk. Natomiast odbywające się w szkole na ulicy Gdańskiej 17  V Forum Przedsiębiorczości w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości „UCZEŃ I PRACODAWCA NA POMORSKIM RYNKU PRACY” za motto przyjęło słowa prof. Pasierba  „Człowiek nie podróżuje do rzeczy, tylko podróżuje do ludzi.”

W Subkowach jeden z dni Tygodni Kultury Chrześcijańskiej poświęcono postaci i twórczości Patrona tczewskiego Ekonomika. Przy Kościele parafialnym  natomiast można było także obejrzeć wędrującą po powiecie tczewskim wystawę „Rok ks. Janusza St. Pasierba w Powiecie tczewskim”

Ostatnim pelplińskim wydarzeniem Roku ks. Pasierba była konferencja popularnonaukowa
„Janusz St. Pasierb - twórca kultury i nauki Pomorza, Polski, Europy". W czasie konferencji wygłoszonych zostało osiem referatów, uznanych znawców osoby i twórczości Piewcy Pomorza (większość z referentów znała Go osobiście, a nawet należała do grona jego przyjaciół). Konferencji towarzyszyła wystawa „Galilejska uroda Kociewia i Kaszub” autorstwa Bogdana Wiśniewskiego i Stefana Kukowskiego oraz kiermasz książek.

Interdyscyplinarną konferencją na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, corocznym Koncertem  w 25. rocznicę śmierci ks. prof. Janusza St. Pasierba – badacza sztuki nowożytnej, teoretyka ochrony zabytków kościelnych, eseisty i poety-  w Rok ks. Pasierba w powiecie tczewskim wpisała się także naukowo-artystyczna Warszawa. Padły tam m.in. znamienne słowa  Marii Wilczek, prezesa Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba:   „Ks. Pasierb oddawał wszystko Panu Bogu i ludziom, jako uczony i jako człowiek dobrego serca. Głosił słowa poparte prawdą życia. Taki był, jak mówił”.

Na zakończenie obchodów „Roku ks. Pasierba w powiecie tczewskim”, społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych im ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie zaprosiła mieszkańców, dokładnie w 25. rocznicę śmierci Pomorskiego genius loci  (15 grudnia), do Fabryki Sztuk, na internisaż wystawy obrazów Aleksandra Popowa  „Pomorski szlak kulturowo-turystyczny im. ks. Pasierba”.

Wydarzenia Roku ks. Janusza Pasierba w powiecie tczewskim(2018)  przypomniały wielu mieszkańcom Kociewia Tczewskiego, jak wielkim autorytetem cieszy się Patron tczewskiego Ekonomika. Może on być przykładem dla uczniów szkół „pasierbowych” z Tczewa, Pelplina i Żabna, a także wszystkich dorosłych. Pamięć o nim, 25 lat po jego śmierci, nie ginie. Nadal powstają prace naukowe o jego twórczości, filmy, festiwale poezji i prozy, organizuje się  konkursy, wystawy i wiele innych inicjatyw, w tym „Droga ks. Pasierba”: od Lubawy do Żarnowca czy jego Aleja na Powiślu w Warszawie. „Człowiek nie podróżuje do rzeczy, tylko podróżuje do ludzi”.

 

Załączniki

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-12-24 13:15:51)
Modyfikujący:
Sławomir Gniazdowski (2019-01-10 10:32:30)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2018-12-24 13:15:51 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-12-24 13:19:06 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-12-27 09:59:57 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2019-01-04 07:34:59 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2019-01-10 10:32:30 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-12-24 13:15:51)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.