Przejdź do treści

Czwartek, 19.9.2019

Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

Skorzystaj z Powiatowych Programów Polityki Zdrowotnej – zadbaj o zdrowie swoje i bliskich

Skorzystaj z Powiatowych Programów Polityki Zdrowotnej – zadbaj o zdrowie swoje i bliskich
Powiatowe programy polityki zdrowotnej wdrożono do realizacji z powodu niepokojących danych statystycznych dotyczących umieralności w powiecie tczewskim, w tym w szczególności z powodu nowotworów złośliwych oraz z powodu narastającego problemu nadwagi i otyłości wśród mieszkańców naszego powiatu.

Rok 2019 jest kolejnym rokiem realizacji powiatowych programów polityki zdrowotnej, w ramach których przewidziano miedzy innymi:

  • przebadanie kolejnych 295 osób w kierunku raka płuc – osoby przyjęte do programu skorzystają nieodpłatnie z niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej (LDCT) oraz dwóch pulmonologicznych konsultacji lekarskich (przed i po wykonaniu badania LDCT;
  • terapię otyłości dla kolejnych 100 osób – osoby przyjęte do programu skorzystają nieodpłatnie z porad dietetyka, fizjoterapeuty oraz psychologa;
  •  zaszczepienie 566 dziewcząt z rocznika urodzenia 2007  przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV przy użyciu szczepionki GARDASIL 9.

Powiatowe programy polityki zdrowotnej wdrożono do realizacji z powodu niepokojących danych statystycznych dotyczących umieralności w powiecie tczewskim, w tym w szczególności z powodu nowotworów złośliwych oraz z powodu narastającego problemu nadwagi i otyłości wśród mieszkańców naszego powiatu. Prowadzone działania profilaktyczne w 2019 roku finansowane są z budżetu Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz NFZ.

Więcej informacji o programach

Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych. Problem ten stanowi wielkie wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, program realizuje od 2016 roku.  Realizację programu zaplanowano do roku 2020, z programu badań przesiewowych skorzystało już 535 osób, w latach 2019 – 2020 zaplanowano przebadanie kolejnych 554 osób.

W  ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości  przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat, mogą skorzystać  z bezpłatnych badań klatki piersiowej metodą niskodawkowej tomografii komputerowej (LDCT). Badanie jest poprzedzone pulmonologiczną konsultacją lekarską. Po wykonaniu badania LDCT przewidziano ponowną konsultację specjalistyczną w celu omówienia wyniku i wydania zaleceń.

Zgodnie z uchwałą Nr 192/624/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 7 czerwca 2018 r. realizatorem programu w latach 2018 – 2020 są Szpitale Tczewskie SA.

Konsultacje pulmonologiczne udzielane są w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, natomiast niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej (LDCT) wykonywana jest przez Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu, tel. 58 777 52 37 lub 58 7776858, w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.

Palenie tytoniu to przyczyna aż 90 % zachorowań na raka płuc. Zastanawiasz się jak chronić siebie i najbliższych przed nowotworem płuc? Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia! Nie zwlekaj! Rzuć palenie już dziś - wybierz zdrowie!!!

Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „Czas na zdrowie”

Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały i udary, nowotwory złośliwe i wiele innych, i niosą za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego otyłego człowieka. Do otyłości prowadzą złe nawyki żywieniowe, mała aktywność ruchowa i inne czynniki wewnątrzustrojowe, a jej leczenie wymaga indywidualnych metod terapeutycznych.

Ponieważ w obecnym funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej nie istnieje żadna forma długofalowej, kompleksowej opieki nad osobami z zaburzeniami masy ciała pod postacią nadwagi i otyłości, Powiat Tczewski zdecydował o przystąpieniu do realizacji programu w kierunku zwalczania otyłości i nadwagi. Program realizowany jest od 2016 roku.  Realizację programu zaplanowano do roku 2020, z terapii otyłości skorzystało już 207 osób, w latach 2019 – 2020 zaplanowano objecie wsparciem terapeutycznym kolejnych 200 osób.

W ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m2) mogą zgłaszać się na terapię otyłości, która obejmuje: porady dietetyka, porady fizjoterapeuty i porady psychologa. Maksymalny czas terapii – do 1 roku.

Zgodnie z uchwałą nr 190/620/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego realizatorem programu w latach 2018 – 2020 jest Zespół Opieki Zdrowotnej Medical Sp. z o.o.

Zapisy na terapię otyłości prowadzone są bezpośrednio przez realizatora programu: e-mail: marketing@zozmedical.pl , tel. 728 401 145 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Punkty wsparcia terapeutycznego organizowane są, w zależności od miejsca zamieszkania osób objętych terapią, w Tczewie, w Gniewie, w Pelplinie oraz w Swarożynie.

Co zyskujemy dzięki walce z otyłością? Poprawę wyników badań, wydłużenie długości życia, ustąpienie bądź redukcję dolegliwości, takich jak bóle stawowe zadyszka, uczucie zmęczenia, uczucie ciężkich nóg, chrapanie, zaburzenia miesiączkowania.

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przed rakiem”

Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy – długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). I choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych – to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy praktycznie nie rozwinie się. Wirus HPV należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Wirusem tym zaraża się niemal połowa osób aktywnych seksualnie, najbardziej zaś narażone są młode kobiety. U około 80% organizm sam zwalcza infekcję, niestety u części osób zakażenie przybiera charakter przetrwały, co w zależności od typu wirusa może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy, brodawek narządów płciowych.

Regularne badania cytologiczne mogą uchronić przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, jednak nie zapobiegną zakażeniu HPV. Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie. Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych.

Szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV rekomendowane są  przez specjalistów światowych, polskie towarzystwa medyczne oraz Światową Organizację Zdrowia. W Polsce szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV są wprowadzone do Programu Szczepień Ochronnych od 2008 roku jako szczepienia zalecane, niestety nie są objęte finansowaniem ze środków NFZ. Ponieważ wysoki koszt szczepionki stanowi znaczne obciążenie budżetów domowych, część samorządów terytorialnych w Polsce postanowiło sfinansować koszty szczepień ochronnych w własnym zakresie, wśród których jest również Powiat Tczewski.   

W ramach programu realizowane są bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dziewcząt w wieku 12 lat zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego. W bieżącym roku programem szczepień ochronnych objęte będą dziewczęta z rocznika urodzenia 2007. Szczepienia prowadzone będą w schemacie 2-dawkowym przy użyciu szczepionki o najszerszym zakresie ochrony, tj. GARDASIL 9.

Przewiduje się, że szczepienia pierwszą dawka szczepionki prowadzone będą na przestrzeni miesięcy kwiecień – maj 2019 r. W sprawie szczepień ochronnych należy kontaktować się bezpośrednio ze swoją przychodnią lekarską (ośrodkiem zdrowia) lub z Wydziałem Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON Starostwa Powiatowego w Tczewie, tel. 58 7734913/916, e-mail: zdrowie@powiat.tczew.pl

 Każdego roku HPV na całym świecie powoduje ok. 595 000 nowych przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu. Dołącz do akcji szczepień ochronnych, zadbaj o zdrowie swoje i bliskich!

Więcej informacji na stronach: http://szczepienia.pzh.gov.pl, http://zaszczepsiewiedza.pl

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-02-26 14:19:54)
Modyfikujący:
Sławomir Gniazdowski (2019-02-27 07:38:32)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2019-02-26 14:19:54 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2019-02-26 14:22:47 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2019-02-27 07:38:32 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-02-26 14:19:54)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.