Czwartek, 19.10.2017

Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Święto Mostu Tczewskiego - czeka mnóstwo atrakcji

W październiku 1857 roku nastąpiło uroczyste otwarcie mostu, którego konstruktorem był Carl Lentz. Innowacyjny, jak na tamte czasy, obiekt wzbudzał wiele emocji i był wzorem dla europejskich konstruktorów. Do dziś przez wielu jest uważany za perełkę inżynieryjną porównywalną ze słynną, paryską Wieżą Eiffla. Dokładnie 12 października mija 160 lat od uroczystego otwarcia mostu na Wiśle w Tczewie. Z tej okazji zostanie organizowane Święto Mostu Tczewskiego.Organizatorzy postanowili uczynić ten jesienny dzień wyjątkowym, ponieważ będzie to jedyna okazja, aby wejść na Most Tczewski.

- Przez ostatnie lata Most można było podziwiać tylko z daleka, trwa bowiem jego kompleksowy remont. Jednak w tym roku, w dniu swoistych urodzin obiektu, chcemy choć na chwilę go otworzyć – mówi Tadeusz Dzwonkowski, Starosta Tczewski. - Każdy zainteresowany będzie mógł wejść na most i go zobaczyć z bliska. Myślę, że będzie to niezwykłe wydarzenie, nie tylko dla hobbystów, ale też mieszkańców Tczewa.
To nie koniec urodzinowych atrakcji. Dzień rozpocznie się od konkurs wiedzy nt. Mostu dla szkół ponadgimnazjalnych w I Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Tam też odbędą się prelekcje tematyczne ekspertów oraz promocja książki poświęconej historii Mostu Tczewskiego autorstwa Józefa Golickiego.
W samo południe na placu przed dworcem PKP otwarta zostanie okolicznościowa wystawa „160 rocznica otwarcia Mostu Tczewskiego”. Będą też atrakcje dla najmłodszych.
- Już rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny dla przedszkoli, podczas którego dzieci tworzyły laurkę urodzinową dla mostu- informuje Magdalena Olszewska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Wykorzystamy te prace i umieścimy je na pamiątkowych pocztówkach. A w tym dniu dzieci ze szkół podstawowych, w hali widowiskowo - sportowej przy II LO w Tczewie, będą kolorować makietę Mostu o wymiarach 6 metrów długości i 1,30 metrów wysokości.
Od przedpołudnia będzie można również zwiedzać most a po zwiedzeniu konstrukcji każdy chętny będzie mógł zapozować do pamiątkowego zdjęcia z Mostem a także skorzystać z urodzinowego poczęstunku. Będzie można również oglądać wystawę fotografii „MOSTY z POLSKI”.
- Zaprosiliśmy różne mosty z całej Polski na urodziny naszego mostu - mówi Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE - są tu obiekty stare, zabytkowe ale i najnowsze konstrukcje, duże obiekty i niewielkie, urokliwe mosty - wszystkie udostępnione w postaci fotogramów przez różne instytucje: miasta, powiaty a także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Popołudniu biegacze z Biegającego Tczewa uczczą urodziny mostu biegiem „160 kilometrów na 160-lecie Mostu”. Obchody jubileuszowe zakończymy specjalnym koncertem Tczewskiej Formacji Szantowej, które odbędzie się o godz. 18:00 w Restauracji VELA na Bulwarze Nadwiślańskim.

Więcej szczegółów szukać należy na profilach facebook'owych Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE (FB/lot.kociewie) i Powiatu Tczewskiego (FB/powiattczewski).

Magdalena Olszewska (2017-10-08 14:03:18)
Magdalena Olszewska (2017-10-11 14:36:49)
2017-10-08 14:03:18 Utworzenie
2017-10-09 07:53:14 Modyfikacja