Piątek, 22.11.2019

Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Tczewskie obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości patriotyczno – religijne z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła uroczysta liturgia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył ks. kanonik Krzysztof Niemczyk.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta za Harcerską Orkiestrą Dętą wraz z pocztami sztandarowymi, delegacjami stowarzyszeń, instytucji oraz szkół, na Skwer Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Pod przewodnictwem chóru „Passjonata” pod dyrekcją Moniki Bławat, nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu Polski, po którym Starosta Tczewski odczytał swoje przemówienie.

Konstytucję 3 maja powinniśmy traktować jako swoisty testament przekazywany dla nas i kolejnych pokoleń, jako wzór myślenia i cel dążenia do odbudowy państwa, które dla każdego Polaka będzie najwyższym dobrem. – powiedział w swoim przemówieniu Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski – Do tej konstytucji odwoływali się późniejsi twórcy kolejnych ustaw zasadniczych. Od niej zaczyna się nasza tradycja konstytucyjna.

Swoje przemówienie, Starosta zakończył odczytaniem fragmentu wiersza pn. „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza, współautora projektu Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość uświetnił występ chóru „Passjonata”, który w swoim reperaturze artystycznym zaprezentował takie pieśni jak: „Witaj, majowa jutrzenko”, „Boże, coś Polskę”, „Modlitwa o pokój” oraz „Rozkołysz pieśnią świat”.

Dopełnieniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową.

Uroczystości patriotyczno – religijne z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja fot. M. Stolarski

Marcin Stolarski (2015-05-04 14:12:24)
Marcin Stolarski (2015-05-04 14:23:59)
2015-05-04 14:12:24 Utworzenie