Piątek, 22.11.2019

Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Obchody Dnia Sapera w Tczewie

Dnia 16 kwietnia reprezentanci organizacji kombatanckich, żołnierze 16 Batalionu Saperów oraz samorządowcy uczcili Dzień Sapera.

Święto Dnia Sapera zostało ustanowione w 1946 r. w pierwszą rocznicę forsowania przez 1 Armię Wojska Polskiego linii Odry i Nysy Łużyckiej.

Uroczystość pod obeliskiem pamięci bitew II wojny światowej w Parku Kopernika poprowadził Włodzimierz Mroczkowski prezes zarządu Stowarzyszenia Saperów Tczewskich. Akademię rozpoczął słowami:

W tym dniu we wszystkich Jednostkach Wojsk Inżynieryjnych oddajemy hołd wszystkim znanym i bezimiennym bohaterom czasów wojny i pokoju.

Podczas swojego wystąpienia opowiedział zebranym również o okolicznościach ustanawiania tego święta, a także przybliżył historię oraz dokonania 16. Tczewskiego Batalionu Tczewskich Saperów.

Następnie o zabranie głosu został poproszony Tadeusz Grys, najstarszy żołnierz 16 Batalionu Saperów. Opowiedział o pracach, jakie saperzy prowadzili na terenie Tczewa oraz o swoich zadaniach wykonywanych podczas pełnienia służby.

W dalszej części uroczystości Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski podziękował Wojskom Inżynieryjnym za służbę dla ojczyzny.

Spotkamy się dzisiaj, aby oddać cześć i hołd tym którzy służyli przez wiele lat, poświęcając całe życie służbie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa. – powiedział Starosta.

Składając podziękowania podkreślił również, że należy wyrazić wdzięczność tym którzy po dzisiejszy dzień pełnią tę niebezpieczną i odpowiedzialną służbę.

Do tych podziękowań dołączył się Zastępca Prezydenta Miasta Tczewa, Adam Urban, który również wyraził swój wielki szacunek i uznanie dla ciężkiej pracy sapera, która każdego dnia trwania służby wojskowej stwarza wiele zagrożeń dla zdrowia i życia.

Podczas akademii wręczono st. sierż. Grzegorzowi Ossowskiemu honorową szablę za lata służby oraz zaangażowanie na rzecz tczewskich organizacji kombatanckich.

Uroczystości zakończyło złożeniem kwiatów pod obeliskiem.

Uroczyste obchody Dnia Sapera w Tczewie fot. M. Stolarski

Marcin Stolarski (2015-04-20 13:47:20)
Marcin Stolarski (2015-04-20 13:54:51)
2015-04-20 13:47:20 Utworzenie