Przejdź do treści

Poniedziałek, 24.2.2020

Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

W dniach od 21 do 23 marca uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie reprezentowały województwo pomorskie na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu

W dniach od 21 do 23 marca uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie reprezentowały województwo pomorskie  na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu
W dniach 21 – 23 marca uczennice klasy Ib II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie, Julia Musiał i Zuzanna Rękiewicz, brały udział w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym, na którym reprezentowały województwo pomorskie. Obie uczennice przedstawiły autorskie projekty badawcze związane z astronomią. 

Zuzanna zaprezentowała pracę pt. „Badanie pływów grawitacyjnych na Morzu Bałtyckim”. Uczennica przeanalizowała obszerny zestaw danych z 60 stacji  pomiarowych rozmieszczonych wzdłuż wybrzeży Bałtyku: w Zatoce Botnickiej, Zatoce Fińskiej, Zatoce Ryskiej, Zatoce Gdańskiej, Zatoce Pomorskiej, na Bałtyku Właściwym, w Cieśninie , Cieśninie Sund, Cieśninie Kattegat oraz wzdłuż całego wybrzeża Polski. Z prawie 500 tysięcy pomiarów pobranych od 17 stycznia 2018 roku do 12 styczna 2019 roku wykonała wykresy dla poszczególnych miejsc, które pokazały, że pływy grawitacyjne na Morzu Bałtyckim chociaż bardzo małe, to jednak istnieją -  Zuzanna uzyskała sinusoidy przedstawiające wysokości pływów o wysokości od 0,64cm w Zatoce Ryskiej do 11 cm w Cieśninie Sund i Kattegat.

Julia zaprezentowała z kolei projekt pt. „Jak można wykorzystać na fizyce obserwacje zaćmienia Księżyca? – moje obserwacje zaćmienia”. Uczennica przeprowadziła obserwacje całkowitego zaćmienia w dniu 27 lipca 2018 roku. Podczas obserwacji wykonała fotografie, które posłużyły jej do wykonania projektu – na ich podstawie wyznaczyła stosunek promienia cienia Ziemi do promienia Księżyca, a następnie stosunek promienia Ziemi do promienia Księżyca. Obliczyła również ile pikseli wynosił promień Księżyca na poszczególnych fotografiach. Korzystając z prawa powszechnego ciążenia i III prawa Keplera ułożyła układ równań, z którego wyznaczyła promień Ziemi, promień Księżyca, odległość Księżyca od Ziemi oraz iloczyn stałej grawitacji i masy Ziemi. Do wyprowadzonych równań podstawiła dane ze swoich obserwacji i w ten sposób samodzielnie obliczyła jak duży jest promień Ziemi i Księżyca oraz jak daleko od nas jest nasz naturalny satelita.

Udział w Seminarium obejmuje nie tylko przedstawienie swojego projektu i wysłuchanie prezentacji innych uczestników, ale również wycieczki po Grudziądzu, obserwacje Słońca i seanse w planetarium. Jest to również doskonała okazja do spotkań z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i poznania  wielu ciekawych osób. Jedną z nich był na tegorocznym Seminarium pan Radosław Pior, który wygłosił prelekcję „Pasja w życiu astronoma”, tym ciekawszą, że  swoją przygodę z astronomią  zaczynał  już jako uczeń.

W tym roku uczestnicy Seminarium mieli również okazję spotkać się z wiceprezesem Polskiej Agencji Kosmicznej, która objęła patronat nad całym wydarzeniem – panem Markiem Moszyńskim, który z pochodzenia jest tczewianinem.

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-03-29 14:28:13)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2019-03-29 14:28:13 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-03-29 14:28:13)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.