Przejdź do treści

Wtorek, 22.1.2019

Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

W Starostwie Powiatowym w Tczewie zamontowano pętle indukcyjne, dzięki którym osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą bez problemu porozumieć się z urzędnikami

W Starostwie Powiatowym w Tczewie zamontowano pętle indukcyjne, dzięki którym osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą bez problemu porozumieć się z urzędnikami
Szacuje się, że w Polsce odsetek osób z niedosłuchem (od I do IV stopnia) stanowi 16% populacji, co odpowiada około 6 milionom osób (źródło: PAP). Coraz częściej problem niedosłuchu dotyczy nastolatków i młodych dorosłych. Dlatego też w biurze obsługi klienta oraz wydziale komunikacji i transportu Starostwa Powiatowego w Tczewie zamontowano pętle indukcyjne, dzięki którym osoby korzystające z aparatów słuchowych mogą bez problemu porozumieć się z urzędnikami.

Pętla indukcyjna to rozwiązanie składające się z przewodu zainstalowanego w pomieszczeniu, tworzącego pętlę, wzmacniacza oraz mikrofonu. Aparat słuchowy osoby niedosłyszącej odbiera zmienne pole elektromagnetyczne i przekształca je na fale dźwiękowe.

Dzięki pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca nie musi stosować dodatkowych urządzeń. Wystarczy, że na swoim aparacie słuchowym przełączy tryb z M na T:

M – „mikrofon”– wykorzystujący wbudowany mikrofon, umożliwiający odbiór dźwięków z otoczenia.

T – „telefon” – pozwalający na odsłuchiwanie dźwięku ze słuchawki telefonicznej przy wyłączonym mikrofonie oraz umożliwiający korzystanie z cewki indukcyjnej.

22 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie odbyło się spotkanie połączone z prezentacją zainstalowanej pętli:

Mowa o pętlach montowanych w punktach obsługi (np. okienkach kasowych za szybą), w teatrach, kościołach, aulach wykładowych, kinach, szkołach, podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych itd. Tego rodzaju pętle działają na tej samej zasadzie, co pętla osobista, siłą rzeczy są jednak dużo większych rozmiarów. - powiedział na spotkaniu Prezes Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących - Grzegorz Kozłowski oraz dodał – Pętla bowiem musi otoczyć całe pomieszczenie lub jej część, a podłączona jest przez odpowiedniej mocy wzmacniacz do mikrofonu lub nagłośnienia sali. Kiedy osoba znajduje się w obrębię takiej pętli, przełącza aparat lub implant na tryb cewki, dzięki czemu wykład na sali czy kazanie w kościele trafia wprost do Jego ucha – z pominięciem całego szumu i pogłosu w tle.

Użytkownik aparatu słuchowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej słyszy czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje.

Ponadto sygnał z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej jest idealnie dopasowany do ubytku słuchu osoby niedosłyszącej, gdyż poziom głośności jest dopasowywany indywidualnie na aparacie słuchowym.

Jesteśmy przekonani, że pilotażowe zainstalowanie dwóch pętli indukcyjnych pozwoli (chociaż w części) dostosować nasz Urząd do potrzeb osób z niedosłuchem – powiedział Starosta Tczewski, Tadeusz Dzwonkowski.

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących, która zgłosiła się do naszego Urzędu z tym projektem:

http://pfos.org.pl/index.php/technologie/systemy-wspomagania/petle-i-petelki/

Powstała również mapa istniejących pętli indukcyjnych, na której niedługo znajdzie się Tczew:

http://pfos.org.pl/index.php/mapa-przyjaznych-miejsc/

 

Miejsca, w których zadbano o pętlę z myślą o osobach słabosłyszących, są oznaczone międzynarodowym symbolem:

 

Jeżeli chcecie przekonać się, jaką różnicę dla osoby słabosłyszącej powoduje działająca pętla indykcyjna, prosimy odsłuchać poniższe nagranie, znajdujące sie na naszym Facebook'owym Profilu Powiatu Tczewskiego:

https://www.facebook.com/powiattczewski/videos/990942201058759/

Autorem powyższego pliku dźwiękowego jest Polska Fundacja Osób Słabosłyszących.

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-03-23 14:50:40)
Modyfikujący:
Sławomir Gniazdowski (2018-05-07 08:11:54)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2018-03-23 14:50:40 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-03-23 14:52:12 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-03-23 22:24:05 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-03-30 07:34:57 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
2018-05-07 08:11:54 Modyfikacja
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-03-23 14:50:40)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.