Niedziela, 19.8.2018

Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Wkrótce ruszy kolejny etap przebudowy Mostu Tczewskiego

20 lipca w Starostwie Powiatowym w Tczewie została podpisana umowa na realizację zadania inwestycyjnego „Przebudowa Mostu Tczewskiego nad rzeką Wisłą w Tczewie” etap II A. Umowę ze strony Powiatu Tczewskiego podpisali: Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski i Wicestarosta Zbigniew Zgoda, zaś ze strony Wykonawcy: Izabela Gil z firmy Banimex i Andrzej Banaszek z firmy AZI-BUD.

Wykonawcą prac będzie Konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o. oraz AZI-BUD Sp. z o.o. Czas realizacji zadania to 18 miesięcy, przewidywany termin zakończenia prac – grudzień 2019 r.

Do tej pory zrealizowano już I etap prac obejmujący przebudowę (z odtworzeniem zabytkowych elementów) części Mostu Tczewskiego, która pierwotnie była wpisana do Rejestru Zabytków (dwa pełne i jedno niepełne przęsło wykonane w technologii „kraty Lentze`a”). Wykonano pełen zakres robót budowlanych dotyczących wszystkich elementów tej części Mostu, przy czym nawierzchnia jezdni, zarówno w części konstrukcyjnej, jak i w zakresie nawierzchni została wykonana w nowoczesnej technologii z zastosowaniem stalowej płyty ortotropowej a zewnętrzne ciągi piesze zostały poszerzone do wymiarów zgodnych z aktualnymi przepisami. Roboty były wykonane w okresie od  20.07.2015 r. do 02.12.2016 r.

W ramach etapu bieżącego – IIA zostaną wykonane następujące roboty budowlane: rozbiórki elementów mostowych (istniejących przęseł, izbicy i podpór), wycinka drzew i krzewów, przeniesienie gazociągu, przeniesienie światłowodu, budowa wzmocnionego przyczółka od strony Tczewa (w tym budowa trójkondygnacyjnych kazamatów), budowa filara nurtowego w osi 20 i izbicy, uzupełnienie brakującej części filara w osi 30, przebudowa drogi na dojeździe od strony miasta Tczew wraz z płytą przejściową, przebudowa schodów z wodowskazem zlokalizowanych na wale od strony miasta Tczew, budowa schodów i chodników dla pieszych w obrębie przyczółka od strony miasta Tczew, budowa umocnienia brzegu w postaci ścianek szczelnych i ustawionych na nich bloków kamiennych zlokalizowanych przed przyczółkiem od strony miasta Tczew, budowa zbiornika na deszczówką w obrębie filara w osi 20, wykonanie narzutu kamiennego w strefie filara w osi 20, wykonanie audytu czystości Wisły w pobliżu przebudowywanego mostu, wykonanie kamiennej formy w miejscu historycznych schodów oraz przygotowanie odcinka przęsła ESTB do późniejszej ekspozycji.

- Kontraktowa wartość całego zadania to 35.395.977,51 zł – podsumowuje Starosta Tczewski – Tadeusz Dzwonkowski. - Wartość robót budowlanych, według najkorzystniejszej oferty, wynosi 34.917.587,51 zł plus niezbędne Nadzory na łączną kwotę 478.390,00 zł oraz ekspozycję fragmentu zdemontowanego przęsła ESTB. Koszty tej ekspozycji są niemożliwe do oszacowania na tym etapie.

To nie koniec prac planowanych przy przebudowie Mostu. Kolejny etap - IIB przewiduje wykonanie i montaż obu nowych kompletnych przęseł Mostu od strony Tczewa (przęsła nurtowe). Natomiast w ramach  III etapu planowane jest odtworzenie przęseł od strony Lisewa i budowa dwóch nowych przęseł, które mają zastąpić aktualne przęsła jazdy górą (pozbawione obecnie konstrukcji stalowej nad jezdnią), które wymagają projektu zamiennego, na bazie którego można będzie przewidzieć jego koszty.

Sławomir Gniazdowski (2018-07-20 13:59:32)
Sławomir Gniazdowski (2018-07-20 14:01:06)
2018-07-20 13:59:32 Utworzenie
2018-07-20 14:01:06 Modyfikacja