Przejdź do treści

Piątek, 23.8.2019

Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

Współpraca II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie z Zespołem Szkół Katolickich im. Świętego Ducha w Beauvais we Francji

Współpraca II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie z Zespołem Szkół Katolickich im. Świętego Ducha w Beauvais we Francji
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie i Gimnazjum nr 2 od dwóch lat  współpracują z Zespołem Szkół Katolickich im. Świętego Ducha w Beauvais we Francji.

W roku szkolnym 2016/2017 II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego  w Tczewie wraz z Gimnazjum nr 2 nawiązało współpracę ze Szkołą Św. Ducha w Beauvais, we Francji.

Współpraca ta miała na celu stworzenie młodym ludziom, zarówno z naszego powiatu jak i z Francji, możliwości do współdziałania. Każdy kraj reprezentowała młodzież w wieku 15 – 18 lat. Polskę, a także nasze miasto i powiat reprezentowały dwie szkoły: II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie oraz Gimnazjum nr 2.

Gimnazjum nr 2 z posiadanych środków zapewniło wyżywienie w czasie pobytu, transport  z lotniska i na lotnisko, a także fundusze na wycieczki, których celem było poznanie przez naszych gości piękna najbliższej okolicy.

Do zadań II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie należało z kolei zabezpieczenie kosztów noclegów, kolacji powitalnej, wstępów do muzeów czy upominków symbolizujących naszą polską życzliwą gościnność.

Ideą tej współpracy było budowanie i rozwijanie międzynarodowej korelacji  wśród młodych Europejczyków poprzez serię wykładów i warsztatów koncentrujących się na kwestiach poznania innych kultur i zrównoważonego rozwoju.  Młodzież uczestnicząca w programie miała możliwość nie tylko poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności, ale także zastosowania w praktyce informacji uzyskanych w wyniku przeprowadzonych badań. Sposób prowadzenia zajęć podczas wymiany młodzieży umożliwił im również  wykształcenie w sobie otwartości, umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi i prowadzenia samodzielnej pracy, przekraczania kanonów szkolnych, a także  burzenia szkolnych schematów. Młodzież nabyła więc takich umiejętności, które są  bardzo cenione w życiu.

Współpraca z młodzieżą z innego kraju pozwoliła  na jeszcze szersze zaprezentowanie siebie i zdobytej wiedzy oraz na głębsze poznanie innego - nie tylko swojego środowiska. Dzięki nowoczesnym technikom komunikowania się i nowoczesnym technologiom gromadzenia informacji, młodzi ludzie  zdobyli cenną wiedzę, która może się  im przydać w przyszłości.

 

Główne cele wymiany to:

  • rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
  • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego;
  • poprawa, pod względem jakościowym i ilościowym mobilności, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich;
  • zachęcanie do nauki nowożytnych języków obcych –  w tym przypadku głównie języka francuskiego
  • wspieranie tworzenia innowacyjnych  treści, usług, metodologii uczenia oraz praktyk w zakresie uczenia się przez całe życie;
  • wzmacnianie jakości i wymiaru europejskiego kształcenia nauczycieli;
  • wspieranie poprawy metod dydaktycznych i zarządzania.

W listopadzie 2016r. odbyła się pierwsza wizyta studyjna grupy nauczycieli, w której wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego, władze miasta Tczewa ( Beauvais jest jednym z miast partnerskich), delegacja z Gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego.

 Nawiązano współpracę i ustalono szczegóły wymiany młodzieży, którą zaplanowano na kolejny rok szkolny.

Grupa młodych Francuzów przyjechała do Tczewa w maju 2017 roku, zwiedziła nasze miasto, zamek w Malborku, Trójmiasto i Półwysep Helski. Po dwóch tygodniach nastąpiła rewizyta we Francji. Jako, że obie strony były zadowolone z pobytu w Polsce i Francji postanowiono, że w następnym roku wymiana ponownie się odbędzie. Obydwie strony trochę zmodyfikowały programy  (po konsultacjach) i w maju 2018 roku ponownie gościliśmy grupę z Francji, a rewizyta odbyła się pod koniec miesiąca. Cele wymian zostały osiągnięte – młodzież zwiedziła interesujące miejsca i zabytki (grupa polska miała okazję podziwiać Wersal, Paryż, miasto gospodarzy z piękną katedrą), młodzi ludzie zaprzyjaźnili się ze sobą, uczestniczyli w życiu codziennym (noclegi odbywały się u rodzin), wzajemnie poznali kulturę jednego i drugiego kraju, rozmawiali po francusku lub po angielsku. 

Na początku czerwca 2018r. dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Beauvais zaproponował  II Liceum Ogólnokształcącemu współudział w międzynarodowym seminarium w Compiègne ( pod tytułem „ Od wojny do pokoju.”) organizowanym przez europejską organizację UCAPE   z okazji zakończenia I wojny światowej.

Trzech uczniów szkoły,  pod opieką nauczycielki języka francuskiego, wyruszyło do Francji  samolotem  ( przelot sfinansowało Starostwo Powiatowe). W ramach seminarium młodzież z 8 krajów zredagowała wspólny dokument, zwiedziła pola bitwy nad Sommą, miejsca pamięci, muzeum I wojny światowej w Peronne, muzeum ze słynnym wagonem (w którym podpisano warunki rozejmu w 1918 roku), wzięła tu udział w oficjalnych uroczystościach.

Każda z delegacji została zobowiązana do przygotowania prezentacji na temat swojej szkoły i lokalnego  bohatera I wojny światowej. Licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie wybrali generała Józefa Hallera. Nasza obecność  we Francji trwała od 7 do 14 listopada 2018 roku. Seminarium odbyło się w dniach 9 - 12 listopada, pozostałą część czasu uczniowie  mieszkali u młodzieży francuskiej – dwa dni spędzili na zwiedzaniu Paryża, dwa dni w Beauvais ( udział w lekcjach, wizyta w manufakturze czekolady, spacer po mieście z przystankiem w pięknej katedrze).

Organizacja całego pobytu stała na najwyższym poziomie, licealiści nawiązali mnóstwo kontaktów z rówieśnikami z całej Europy i z pewnością godnie reprezentowali  miasto Tczew i Polskę.

 

Pod koniec wizyty w Beauvais dyrektor tamtejszego zespołu szkół, Jean-Pierre Croissant, zadeklarował chęć dalszej współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego.

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-02-08 11:35:34)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2019-02-08 11:35:34 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2019-02-08 11:35:34)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.