środa, 21.2.2018

Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Wspominam Kociewie – czyli Światowy Dzień Kociewia

Już 10 lutego obchodzić będziemy po raz jedenasty Światowy Dzień Kociewia. A wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wraz ze Stowarzyszeniem Kultura Kociewia ze Starogardu Gdańskiego postanowiła uczcić pierwszą, historyczną wzmiankę o Kociewiu. Dokładnie 10 lutego 1807 roku, podczas wojen napoleońskich, ppłk Józef Hurtig meldował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła patrol „ku Gociewiu”…

W tym roku przypada dwieście jedenasta rocznica tej wzmianki. Z tej okazji już od piątku, 9 lutego rozpoczyna się wielkie świętowanie na całym Kociewiu. Biblioteki, miasta oraz instytucje kultury postanowiły celebrować ten dzień – każdy na swój sposób. W różnych częściach Regionu odbywać się będą wydarzenia przedstawiające i promujące kulturę kociewską.

Natomiast 10 lutego warto też być z Radiem Tczew, które swoją specjalną audycję przygotowaną razem z LOT KOCIEWIE poprowadzi z południowej części Regionu, czyli ze Świecia, gdzie wyjątkowi goście opowiedzą o swojej małej ojczyźnie i o swoich przeżyciach z nią związanych.

Z kolei Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, w tym roku, postanowiła powspominać, a zarazem stworzyć coś nowego na kociewskim rynku „wydawniczym” – elektroniczny przewodnik społecznościowy, czyli taki, który jest opracowany przez mieszkańców i pasjonatów Kociewia.

- Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć ciekawostkę wśród przewodników o Kociewiu, którymi do tej pory dysponowaliśmy i które głównie tworzyliśmy sami. W zamyśle ma być to zbiór znanych i nieznanych historii dotyczących Regionu, ludzi tu mieszkających albo takich, którzy kiedyś odwiedzili te tereny, kultury, gwary, kuchni… Wszystkiego co wiąże się z tą częścią kraju, którą nazywamy Kociewiem – mówi Emilia Laskowska z LOT KOCIEWIE.

Materiały można jeszcze nadsyłać i może to zrobić każda zainteresowana osoba – czekamy do 8 lutego:

e-mail: info@kociewie.eu, bądź poprzez kanały społecznościowe.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na Facebooku: fb.com/lot.kociewie oraz w wydarzeniu „Światowy Dzień Kociewia”.

Sławomir Gniazdowski (2018-02-06 13:40:43)
2018-02-06 13:40:43 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2018-02-06 13:40:43)