Poniedziałek, 25.6.2018

Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - już za nami!

XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich -  już za nami!
W dniach 8-9-10 czerwca 2018 r. Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych miał przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z 50 szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza z całej Polski. Do Tczewa przybyli także goście honorowi: Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Maciej Cybulski oraz Sekretarz Powiatu Łukowskiego – na terenie którego znajduje się Muzeum – Pan Jerzy Siwiec.

W piątek – 8 czerwca - Zlotowicze przeszli barwnym korowodem z siedziby ZSBiO do CKiS w Tczewie, gdzie zostali powitani przez władze miasta i powiatu, a następnie uczestniczyli w gali inaugurującej to ważne wydarzenie.

Podczas gali miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz ogłoszenie wyników konkursów, plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży, związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Nagrody dla laureatów ufundowali: Starosta Tczewski, Prezydent Tczewa oraz Starosta Łukowski.

Młodzież ZSBiO zaprezentowała spektakl inspirowany twórczością H. Sienkiewicza oraz ekranizacjami Jego powieści, za którego scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego, Panie Anna Rozwadowska i Anna Wojtaś. Pani Anna Dziewanowska- prawnuczka pisarza – opowiedziała o zaangażowaniu Sienkiewicza w prace na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o losach majątku w Oblęgorku po śmierci pisarza. Należy nadmienić, że majątek ten otrzymał Sienkiewicz jako dar od narodu polskiego w 25- tą rocznicę pracy twórczej.

Szczególnym gościem była wielka dama polskiego teatru i kina – Pani Ewa Wiśniewska – niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hofmana z 1999r. Pani Ewa opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz  o swej pracy twórczej.

Uczestnicy Zlotu mogli także poznać atrakcyjne miejsca naszego regionu, w tym m.in. Gdańsk i Gdynię podczas sobotniej wycieczki, a także dzięki uprzejmości pracowników Fabryki Sztuk poznać historię i zabytki Tczewa.

W sobotni wieczór na terenie ZSBiO odbył się piknik, uświetniony występami Bractwa Rycerskiego z Gniewu - Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”. Podczas tego wieczoru zostały zasadzone dwa kolejne drzewa w Alei Sienkiewiczowskiej, zlokalizowanej na terenie szkoły. Drzewa o imionach Ligia i Winicjusz zasadziły: prawnuczka Sienkiewicza – Pani Anna Dziewanowska oraz przedstawicielka Muzeum w Woli Okrzejskiej – Pani Anna Cybulska.

Zgodnie z tradycją przekazano także uroczyście flagę zlotową organizatorom kolejnego Zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku.

W niedzielę uczestnicy Zlotu wzięli udział we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Prałat Piotr Wysga, w intencji ś.p. H. Sienkiewicza oraz wszystkich Zlotowiczów.

Dyrekcja i wszyscy pracownicy ZSBiO serdecznie dziękują władzom Powiatu i Miasta oraz wszystkim partnerom i sponsorom za pomoc i wkład w organizację Zlotu. Dzięki wsparciu finansowemu, rzeczowemu i organizacyjnemu można było ugościć ponad 200 osób przybyłych z całej Polski. Mamy nadzieję, ze wszyscy wynieśli dobre wspomnienia z pobytu w Tczewie.

Młodzież kończącą gimnazja zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół Budowlanych
i Odzieżowych, czyli tzw. Tczewskiej Sienkiewiczówce.

Zapraszamy do szkoły nowoczesnej, ale szanującej tradycje i wspaniałego patrona.

W „Sienkiewiczówce” naprawdę dużo się dzieje.

Sławomir Gniazdowski (2018-06-13 13:35:55)
2018-06-13 13:35:55 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski (2018-06-13 13:35:55)