Przejdź do treści

Czwartek, 19.9.2019

Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich - już za nami!

XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich -  już za nami!
W dniach 8-9-10 czerwca 2018 r. Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych miał przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z 50 szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza z całej Polski. Do Tczewa przybyli także goście honorowi: Pani Anna Dziewanowska – prawnuczka pisarza, Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Maciej Cybulski oraz Sekretarz Powiatu Łukowskiego – na terenie którego znajduje się Muzeum – Pan Jerzy Siwiec.

 

W piątek – 8 czerwca - Zlotowicze przeszli barwnym korowodem z siedziby ZSBiO do CKiS w Tczewie, gdzie zostali powitani przez władze miasta i powiatu, a następnie uczestniczyli w gali inaugurującej to ważne wydarzenie.

Podczas gali miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz ogłoszenie wyników konkursów, plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży, związanych z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza. Nagrody dla laureatów ufundowali: Starosta Tczewski, Prezydent Tczewa oraz Starosta Łukowski.

Młodzież ZSBiO zaprezentowała spektakl inspirowany twórczością H. Sienkiewicza oraz ekranizacjami Jego powieści, za którego scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego, Panie Anna Rozwadowska i Anna Wojtaś. Pani Anna Dziewanowska- prawnuczka pisarza – opowiedziała o zaangażowaniu Sienkiewicza w prace na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz o losach majątku w Oblęgorku po śmierci pisarza. Należy nadmienić, że majątek ten otrzymał Sienkiewicz jako dar od narodu polskiego w 25- tą rocznicę pracy twórczej.

Szczególnym gościem była wielka dama polskiego teatru i kina – Pani Ewa Wiśniewska – niezapomniana kniahini Kurcewiczowa w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, w reżyserii Jerzego Hofmana z 1999r. Pani Ewa opowiedziała o przygodach na planie filmowym oraz  o swej pracy twórczej.

Uczestnicy Zlotu mogli także poznać atrakcyjne miejsca naszego regionu, w tym m.in. Gdańsk i Gdynię podczas sobotniej wycieczki, a także dzięki uprzejmości pracowników Fabryki Sztuk poznać historię i zabytki Tczewa.

W sobotni wieczór na terenie ZSBiO odbył się piknik, uświetniony występami Bractwa Rycerskiego z Gniewu - Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis”. Podczas tego wieczoru zostały zasadzone dwa kolejne drzewa w Alei Sienkiewiczowskiej, zlokalizowanej na terenie szkoły. Drzewa o imionach Ligia i Winicjusz zasadziły: prawnuczka Sienkiewicza – Pani Anna Dziewanowska oraz przedstawicielka Muzeum w Woli Okrzejskiej – Pani Anna Cybulska.

Zgodnie z tradycją przekazano także uroczyście flagę zlotową organizatorom kolejnego Zlotu, który już za rok odbędzie się w Olecku.

W niedzielę uczestnicy Zlotu wzięli udział we Mszy Świętej, którą odprawił ks. Prałat Piotr Wysga, w intencji ś.p. H. Sienkiewicza oraz wszystkich Zlotowiczów.

Dyrekcja i wszyscy pracownicy ZSBiO serdecznie dziękują władzom Powiatu i Miasta oraz wszystkim partnerom i sponsorom za pomoc i wkład w organizację Zlotu. Dzięki wsparciu finansowemu, rzeczowemu i organizacyjnemu można było ugościć ponad 200 osób przybyłych z całej Polski. Mamy nadzieję, ze wszyscy wynieśli dobre wspomnienia z pobytu w Tczewie.

Młodzież kończącą gimnazja zapraszamy do podjęcia nauki w Zespole Szkół Budowlanych
i Odzieżowych, czyli tzw. Tczewskiej Sienkiewiczówce.

Zapraszamy do szkoły nowoczesnej, ale szanującej tradycje i wspaniałego patrona.

W „Sienkiewiczówce” naprawdę dużo się dzieje.  

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-06-13 13:35:55)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2018-06-13 13:35:55 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2018-06-13 13:35:55)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.