Sobota, 21.9.2019

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Zakończenie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych 2012

5 czerwca 2012 roku w ramach obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Pelplinie dla przybyłych Gości zorganizował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie konferencję i warsztaty. Uroczystości towarzyszyła myśl przewodnia zaczerpnięta od Mikołaja Gogola: „Człowiek powołany został na świat, a więc jest światu potrzebny”. Na konferencję przybyli przedstawiciele: Samorządu Powiatu Tczewskiego oraz Miasta Pelplina, różnych szkół i instytucji, placówek opiekuńczych i pomocowych, służb mundurowych i organizacji pozarządowych oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych.

W pierwszej części spotkania, po powitaniu Gości przez panią dyrektor SOSW w Pelplinie Lillę Brzoskowską, zebrani zobaczyli przedstawienie szkolnego zespołu teatralnego „Cudaki” pt.: „Zwariowana klasa”. Występ kabaretu prowadzonego przez panią Danutę Leszczyńską spotkał się z dużym aplauzem. Młodzi aktorzy pokazali bardzo interesujące i zabawne losy pewnej zwariowanej klasy. Uczniom akompaniowała pani Aniela Brant.

Następnie wystąpiła pani dr Dorota Krzemińska z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego z wykładem pt.: „O edukacji (nie) integracyjnej kilka refleksji”. Pani doktor przedstawiła m.in. różne aspekty integracji osób niepełnosprawnych w szkole ogólnodostępnej oraz podkreśliła ważną rolę szkół specjalnych w systemie edukacji.

Po interesujących rozważaniach zabrali głos Goście, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat edukacji osób niepełnosprawnych: pan Stanisław Ackerman Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, pan Tadeusz Błędzki Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin, pan Józef Wasiuk Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego oraz pan Mirosław Chyła Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie. Pierwsza część spotkania została nagrana przez księdza prałata Ireneusza Smaglińskiego dla Radia „Głos” oraz przez pana Jacka Zielińskiego reprezentującego TV-Pelplin.

Przed rozpoczęciem części warsztatowej, pani Lilla Brzoskowska zaprosiła wszystkich na poczęstunek do powstałej na czas Dni Godności Osób Niepełnosprawnych kawiarenki. Wiele osób dzieliło się wzajemnie refleksjami powstałymi podczas uroczystości. Goście mogli również w przerwie obejrzeć wystawę prac plastycznych wychowanków Ośrodka, projekcję multimedialną zawierającą zdjęcia z życia szkoły oraz wystawę fotografii z V Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego pt. „Mój świat w ruchu”.

Druga część spotkania prowadzonego przez panią Teresą Kropidłowską rozpoczęła się od warsztatów pt.: „Jak pomóc dziecku z zaburzeniami sensorycznymi” prowadzonych przez Pana Jacka Szmalca, doktoranta Uniwersytetu Marii Cure Skłodowskiej, terapeuty II stopnia integracji sensorycznej, przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej. Kolejne warsztaty pt.: „Wpływam na rozwój” poprowadziła pedagog specjalny pani mgr Katarzyna Reich z SOSW w Nowym Dworze Gd. W trakcie spotkania zebrani zadawali prowadzącym wiele pytań. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań było: Jaką rolę w terapii dziecka niepełnosprawnego mają pełnić rodzice? Odpowiedź na to pytanie okazała się trudna i złożona. Na ten temat toczyły się również dyskusje w kawiarence, w której po zakończeniu warsztatów wszyscy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Uroczystość zakończyła pani Lilla Brzoskowska dziękując prelegentom za współpracę, pani Dorocie Sakowskiej dyrektor MBP w Pelplinie za pomoc w organizacji oraz uczestnikom za liczne przybycie.

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych to najważniejsze święto Ośrodka. Oprócz spotkań dla dorosłych Ośrodek organizuje jeden dzień poświęcony uczniom. Dotychczas przybierał on formę pikniku lub zabawy tanecznej. W tym roku 6 czerwca 2012 roku wychowankom zaproponowano wycieczkę do Fojutowa. O godz. 8:15 dwoma autokarami i szkolnym busem, dzieci i młodzież odbyli podróż do małej miejscowości niedaleko Czerska. Na miejscu w pięknych Borach Tucholskich czekało wiele atrakcji. Wszyscy mogli do woli korzystać z dużego placu zabaw. Wchodzili na drabinki, zjeżdżali ze zjeżdżalni oraz „rurami”, przemierzali „ruchome” mosty, zwiedzali wnętrze wielkiego krokodyla, wspinali się na dmuchane zamki, jeździli gokartami, skakali na dmuchanej trampolinie. Uczniowie wraz z wychowawcami zwiedzili również akwedukt gdzie mogli zaobserwować niecodzienne, rzadkie zjawisko - skrzyżowanie Wielkiego Kanału Brdy oraz Czerskiej Strugi. Okazało się, że „rzeki” mogą płynąć jedna pod drugą.

Wszyscy do szkoły powrócili pełni wrażeń z uśmiechami na twarzy. W historii Ośrodka była to pierwsza wycieczka, w której brali udział wszyscy chętni uczniowie pod opieką nauczycieli i pracowników, którzy również aktywnie korzystali z atrakcji w Fojutowie.

Mamy nadzieję, że zorganizowane przez naszą szkołę Dni Godności przybliżyły społeczności lokalnej potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin a przygotowywane corocznie spotkania będą nadal cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pelplinie pragnie gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji Dni Godności, a w szczególności Honorowym Patronom, Patronom Medialnym, Partnerom i Sponsorom. Dziękujemy!

SOSW Pelplin

Marta Stalkowska (2012-06-18 11:21:34)
root korzeniewski (2013-02-01 08:18:52)
2012-06-18 11:21:34 Utworzenie