Przejdź do treści

Czwartek, 19.10.2017

Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Badam się, mam pewność-bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne

Badam się, mam pewność-bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne

Rak piersi i szyjki macicy należą do najczęstszych chorób nowotworowych dotykających polskie kobiety. Celem wczesnego wykrycia zmian we wczesnej fazie choroby, w której leczenie jest bardziej skuteczne, od kilku lat realizowane są Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Realizację w/w programów w województwie pomorskim koordynuje i nadzoruje Wojewódzki Ośrodek Koordynujący przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, ul. Dębinki 7.

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet z grup wiekowych najwyższego ryzyka zachorowania na raka piersi, tj. 50-69 lat, u których wskazane jest wykonywanie badań mammograficznych raz na 2 lata. Z kolei Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy dedykowany jest kobietom z grupy wiekowej 25-59 lat, które raz na 3 lata mogą wykonać bezpłatne badania cytologiczne.
 
Dzięki różnym formom przekazu (media, akcje plenerowe, zaproszenia) Ośrodkowi udało się zachęcić wiele Pań do wzięcia udziału w badaniach w ramach Programu oraz poza nim. Jednak mimo kolejnego już roku trwania Populacyjnych Programów nadal zbyt mało kobiet zgłasza się na badania. Wiele z Pań wyznaje bowiem zasadę, że lepiej nie wiedzieć, gdyż zdiagnozowanie raka równoznaczne jest z wyrokiem śmierci. Nic bardziej mylnego, bowiem profilaktyka raka piersi i szyjki macicy ma na celu niedopuszczenie do powstania choroby, zaś wczesne wykrycie zmian przedrakowych w ich komórkach umożliwia podjęcie szybkiego leczenia, które przy zastosowaniu odpowiedniej terapii może całkowicie powstrzymać proces chorobowy. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom cytologicznym i mammograficznym, zwłaszcza, że nic nie kosztują, a mogą uratować życie.

Informacje wraz z wykazem placówek wykonujących  bezpłatnie badania w ramach Programów można zaczerpnąć  ze strony Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego www.zdrowiekobiety.org.

Informacje można także uzyskać pod nr tel.: 58 349 1335, 501 705 550, oraz
e-mail: mammografia@zdrowiekobiety.orgcytologia@zdrowiekobiety.org.

 

Załączniki

wydruk, pdf

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.