Przejdź do treści

Sobota, 25.1.2020

Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „CZAS NA ZDROWIE”

Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „CZAS NA ZDROWIE”

Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały i udary, nowotwory złośliwe i wiele innych, i niosą za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego otyłego człowieka. 

Do otyłości prowadzą złe nawyki żywieniowe, mała aktywność ruchowa i inne czynniki wewnątrzustrojowe, a jej leczenie wymaga indywidualnych metod terapeutycznych.

Ponieważ w obecnym funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej nie istnieje żadna forma długofalowej, kompleksowej opieki nad osobami z zaburzeniami masy ciała pod postacią nadwagi i otyłości, Powiat Tczewski zdecydował o przystąpieniu do realizacji programu w kierunku zwalczania otyłości i nadwagi.

Program realizowany jest od 2016 roku.  Realizację programu zaplanowano do roku 2020, z terapii otyłości skorzystało już 314 osób,  zaplanowano objęcie wsparciem terapeutycznym jeszcze 100 osób - nabór do ostatniej edycji programu uruchomiono w październiku 2019 r.

W ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m2) mogą zgłaszać się na terapię otyłości, która obejmuje: porady dietetyka, porady fizjoterapeuty i porady psychologa. Maksymalny czas terapii – do 1 roku.

Zgodnie z uchwałą nr 190/620/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego realizatorem programu w latach 2018 – 2020 jest Zespół Opieki Zdrowotnej Medical Sp. z o.o.

Zapisy na terapię otyłości prowadzone są bezpośrednio przez realizatora programu: e-mail: sekretariat@zozmedical.pl , tel. 728 401 145 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Punkty wsparcia terapeutycznego organizowane są, w zależności od miejsca zamieszkania osób objętych terapią, w Tczewie, w Gniewie, w Pelplinie oraz w Swarożynie.

Co zyskujemy dzięki walce z otyłością? Poprawę wyników badań, wydłużenie długości życia, ustąpienie bądź redukcję dolegliwości, takich jak bóle stawowe zadyszka, uczucie zmęczenia, uczucie ciężkich nóg, chrapanie, zaburzenia miesiączkowania.

W 2019 roku program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin, Gminy Gniew oraz Gminy Subkowy.

Terapia otyłości

Załączniki

wydruk, pdf

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.