Przejdź do treści

Sobota, 5.12.2020

Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „CZAS NA ZDROWIE”

Powiatowy Program Zwalczania Otyłości i Nadwagi „CZAS NA ZDROWIE”

Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zawały i udary, nowotwory złośliwe i wiele innych, i niosą za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego otyłego człowieka. 

Do otyłości prowadzą złe nawyki żywieniowe, mała aktywność ruchowa i inne czynniki wewnątrzustrojowe, a jej leczenie wymaga indywidualnych metod terapeutycznych.

Ponieważ w obecnym funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej nie istnieje żadna forma długofalowej, kompleksowej opieki nad osobami z zaburzeniami masy ciała pod postacią nadwagi i otyłości, Powiat Tczewski zdecydował o przystąpieniu do realizacji programu w kierunku zwalczania otyłości i nadwagi.

Program realizowany jest od 2016 roku.  Realizację programu zaplanowano do roku 2020, z terapii otyłości skorzystało już 314 osób,  zaplanowano objęcie wsparciem terapeutycznym jeszcze 100 osób - nabór do ostatniej edycji programu uruchomiono w październiku 2019 r.

W ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej z otyłością (wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m2) mogą zgłaszać się na terapię otyłości, która obejmuje: porady dietetyka, porady fizjoterapeuty i porady psychologa. Maksymalny czas terapii – do 1 roku.

Zgodnie z uchwałą nr 190/620/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego realizatorem programu w latach 2018 – 2020 jest Medical Medycyna Sp. z o.o. z sidzibą w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5A.

Zapisy na terapię otyłości prowadzone są bezpośrednio przez realizatora programu: e-mail: sekretariat@zozmedical.pl , tel. 728 401 145 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Punkty wsparcia terapeutycznego organizowane są, w zależności od miejsca zamieszkania osób objętych terapią, w Tczewie, w Gniewie, w Pelplinie oraz w Swarożynie.

Co zyskujemy dzięki walce z otyłością? Poprawę wyników badań, wydłużenie długości życia, ustąpienie bądź redukcję dolegliwości, takich jak bóle stawowe zadyszka, uczucie zmęczenia, uczucie ciężkich nóg, chrapanie, zaburzenia miesiączkowania.

Program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Tczew oraz Gminy Subkowy.

Terapia otyłości, nie czekaj - skorzystaj.

Załączniki

wydruk, pdf

przeczytaj treść ponownie

banner banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.