Sobota, 22.2.2020

Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych. Problem ten stanowi wielkie wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, opracował i przystąpił do realizacji programu w kierunku raka płuc pod nazwą:

W  ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości  przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat, mogą skorzystać z bezpłatnych badań klatki piersiowej metodą niskodawkowej tomografii komputerowej LDCT.

Badanie jest poprzedzone i zakończone specjalistyczną (pulmonologiczną) konsultacją lekarską.

Z badań przesiewowych w ramach programu można skorzystać jeden raz.

Zgodnie z uchwałą Nr 192/624/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 7 czerwca 2018 r. realizatorem programu w latach 2018 – 2020 są Szpitale Tczewskie SA.

Miejsce udzielania świadczeń:

• konsultacje pulmonologiczne - Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5,
  • niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej LDCT - Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu,  tel. 58 777 52 37 lub 58 777 68 58 w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych.

Rak płuc to cichy zabójca, długo nie daje niepokojących objawów. Jest wykrywany z reguły późno, w zaawansowanym stadium, kiedy niemożliwa jest już interwencja chirurgiczna, a to najskuteczniejsza metoda leczenia.

Niskodawkowa tomografia komputerowa LDCT jest szybkim i bezbolesnym badaniem z wykorzystaniem niskiej dawki promieni rentgenowskich. Badanie pozwala wykryć nowotwór, kiedy jest on niewielkim, pojedynczym guzkiem i jest w stanie wykryć małe zmiany, które umykają w zdjęciu rentgenowskim.

Zastanawiasz się jak chronić siebie i najbliższych przed nowotworem płuc? Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia! Nie zwlekaj! Rzuć palenie już dziś - wybierz zdrowie!!!

Palenie tytoniu to przyczyna aż 90% zachorowań na raka płuc.

Realizację programu zaplanowano na lata 2016 – 2020, z programu badań przesiewowych skorzystało już ponad 800 osób, w 2020 roku zalanowano przebadanie kolejnych 290 mieszkańców powiatu z grupy ryzyka.  Pomyśl o zdrowiu, zbadaj swoje płuca!

W 2020 roku program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz NFZ.

Pomyśl o zdrowiu-zbadaj swoje płuca