Piątek, 20.7.2018

Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych. W 2011 r. rak płuca stanowił najczęstszą przyczynę zgonów nowotworowych u mężczyzn we wszystkich województwach, a u kobiet w czternastu na 16 województw. Problem ten stanowi wielkie wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, przystąpił do realizacji programu polityki zdrowotnej mającego na celu zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych płuc.

Zgodnie z uchwałą Nr 192/624/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 7 czerwca 2018 r. realizatorem programu na lata 2018-2020 zostały Szpitale Tczewskie Spółka Akcyjna z siedzibą w Tczewie.

W ramach realizacji programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat będą mogli skorzystać z badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrycia raka płuc, w tym z:

• badania LDCT - niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej,
  • dwóch pulmonologicznych konsultacji lekarskich – przed i po wykonaniu badania LDCT.

Konsultacje pulmonologiczne udzielane będą w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, natomiast niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej (LDCT) wykonywana będzie przez Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

Liczba badań ograniczona – zakłada się, że w ramach trzyletniej realizacji Programu przebadanych zostanie 779 mieszkańców powiatu tczewskiego, w tym:

• 390 osób z Tczewa, w tym: w 2018 - 130, w 2019 - 130, w 2020 - 130,
  • 389 osób z pozostałych gmin powiatu tczewskiego, w tym: w 2018 -130, w 2019 - 130, w 2020 – 129.

Z badań przesiewowych w ramach programu można skorzystać jeden raz, co oznacza, że badaniami nie mogą być objęte osoby, które skorzystały z programu w poprzednich latach jego realizacji, tj. w edycji programu 2016 i 2017.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z Realizatorem programu, tel.  58 777 52 37, w poniedziałki i środy w godz. od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godz. od 16:00 do 18:00.

Program realizowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Subkowy oraz Gminy Morzeszczyn.