Sobota, 21.9.2019

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych. Problem ten stanowi wielkie wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, program realizuje od 2016 roku.  Realizację programu zaplanowano do roku 2020, z programu badań przesiewowych skorzystało już 535 osób, w latach 2019 – 2020 zaplanowano przebadanie kolejnych 554 osób.

W  ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości  przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat, mogą skorzystać z bezpłatnych badań klatki piersiowej metodą niskodawkowej tomografii komputerowej (LDCT).

Badanie jest poprzedzone pulmonologiczną konsultacją lekarską. Po wykonaniu badania LDCT przewidziano ponowną konsultację specjalistyczną w celu omówienia wyniku i wydania zaleceń.

Zgodnie z uchwałą Nr 192/624/2018 Zarządu Powiatu Tczewskiego z dnia 7 czerwca 2018 r. realizatorem programu w latach 2018 – 2020 są Szpitale Tczewskie SA.

Konsultacje pulmonologiczne udzielane są w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, natomiast niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej (LDCT) wykonywana jest przez Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu, tel. 58 777 52 37 lub 58 7776858, w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.

Z badań przesiewowych w ramach programu można skorzystać jeden raz, co oznacza, że badaniami nie mogą być objęte osoby, które skorzystały z programu w poprzednich latach jego realizacji, tj. w edycji programu 2016 i 2017.

Palenie tytoniu to przyczyna aż 90 % zachorowań na raka płuc. Zastanawiasz się jak chronić siebie i najbliższych przed nowotworem płuc? Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia! Nie zwlekaj! Rzuć palenie już dziś - wybierz zdrowie!!!

W 2019 roku program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz NFZ.

Zaproszenie na badania przesiewowe w kierunku raka płuc