Przejdź do treści

Niedziela, 24.1.2021

Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Powiat Tczewski > Gminy Powiatu Tczewskiego

Informacje o gminie Gniew

Gmina Gniew jest położona na południo-wschodnim skraju Pomorza Nadwiślańskiego, w województwie Pomorskim, w południowej części Powiatu Tczewskiego, Regionu Kociewskiego. Powierzchnia Gminy wynosi ok 195 km kw. Gmina od południa graniczy z województwem Kujawsko-Pomorskim, od zachodu zaś sąsiaduje z gminami Smętowo, Morzeszczyn i Pelplin. Miasto Gniew usytuowane jest na wysokiej skarpie u ujścia Wierzycy i Wisły, wzdłuż zachodniego brzegu Wisły. Przez teren miasta i gminy przebiega droga krajowa nr 1. Gmina Gniew oddalona jest od Bydgoszczy 105 km, od Gdańska 110 km. Usytuowanie Gminy w ramionach dwóch rzek, przy głównej arterii zim polskich, łączącej je z basenem Morza Bałtyckiego, przyczynia się do powstania niezwykłego mikroklimatu.

czytaj całość: Informacje o gminie Gniew

Informacje o gminie Pelplin

Miasto i Gmina Pelplin położona jest w południowej części województwa pomorskiego w powiecie tczewskim. Etnicznie i geograficznie gmina położona jest na KOCIEWIU. Przez teren gminy przebiegają główne trakty kolejowe i drogowe takie jak: Autostrady A1 Amber One (węzeł Pelplin); trasa międzynarodowa nr 1 Gdańsk – Śląsk; magistrala kolejowa : Śląsk – Porty. Ponad to w pobliżu granic gminy wiedzie ważna trasa komunikacyjna - droga nr 22, łącząca wschodnią i zachodnią granicę Polski. A sieć utwardzonych (asfaltowych) dróg, łączących Pelplin z sołectwami wynosi 132,6 km. Natomiast z Pelplina do Gdańska jest 56 km, do Starogardu Gdańskiego 15 km a do Tczewa 24 km, a do Warszawa 350 km. Najbliższy port lotniczy jest w Rębiechowie k. Gdańska ok. 70 km.

czytaj całość: Informacje o gminie Pelplin

Informacje o gminie Tczew

Gmina Tczew to gmina nadwiślańska położona przy dwóch głównych drogach międzynarodowych: A-1 (krajowa Nr 1), łącząca aglomerację trójmiejską z południem kraju i drogę Nr 22 Kostrzyn – Berlin – Gorzów Wielkopolski, łącząca Starogard Gdański z Malborkiem i Elblągiem. Od strony wschodniej naturalnie przylega do rzeki Wisły i swym obszarem okala miasto Tczew. Graniczy z gminami Pszczółki, Skarszewy, Starogard Gdański, Subkowy, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, a za rzeką Wisłą z gminami Lichnowy i Miłoradz. Linie kolejowe łączą gminę ze Starogardem Gdańskim, Gdańskiem. Główny węzeł kolejowy znajdujący się w Tczewie umożliwia dogodna komunikację z większością miast w całej Polsce. Istnieje także połączenie autobusowe z Gdańskiem, Starogardem Gdańskim, Malborkiem i Gniewem. Takie położenie gminy w układzie komunikacyjnym ma niewątpliwie duże znaczenie w planowanym rozwoju. Atrakcyjność gminy wzrosła w związku z autostradą Północ-Południe oraz węzłów komunikacyjnych w Stanisławiu i Swarożynie.

czytaj całość: Informacje o gminie Tczew

Informacja o gminie Subkowy

Gmina leży we wschodniej części województwa pomorskiego, w powiecie tczewskim na tzw. Kociewiu Wschodnim w sąsiedztwie Żuław Wiślanych. Obejmuje ona obszar o powierzchni 7780 ha i zamieszkuje ją 5475 osób. Gmina Subkowy położona jest przy ważnych szlakach komunikacji samochodowej i kolejowej. To specyficzne położenie komunikacyjne przy drodze krajowej nr 91 z Czech do Szwecji i trasie Berlin – Królewiec oraz magistrali kolejowej Śląsk – Porty, usytuowanie gminy w sąsiedztwie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz bliskość węzła autostrady A-1 w Swarożynie czyni z Gminy Subkowy bardzo dobry punkt do lokalizacji inwestycji, nie tylko w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, ale także usług i przemysłu. Z Gminy Subkowy wszędzie blisko: 40 km do Trójmiasta, 10 km do Tczewa, 25 km do Starogardu Gdańskiego i 20 km do Malborka. Większość dróg przebiegających przez Gminę to drogi publiczne, w tym autostrada A1, droga krajowa nr 91, droga wojewódzka nr 230 Wielgłowy – Pelplin, osiem dróg powiatowych o łącznej długości 39,1 km i 49 dróg gminnych o łącznej długości ok. 67,5 km. Przez Subkowy przebiega magistralna linia kolejowa obsługująca zarówno ruch towarowy, jak i osobowy.

czytaj całość: Informacja o gminie Subkowy

Informacje o Mieście Tczew

Miasto leży nad dolną Wisłą w miejscu, gdzie kończy się biegnący od Fordonu wysoki zachodni brzeg tej rzeki i od którego w kierunku północnym i północno-wschodnim zaczynają się Żuławy. Od miasta do ujścia Wisły do Bałtyku jest 26 kilometrów; do Trójmiasta ok. 30 km. Położenie Tczewa od „zawsze” było czynnikiem miastotwórczym. Fakt ten starają się wykorzystać - dążąc do coraz wszechstronniejszego rozwoju tego nadwiślańskiego grodu - samorządowe władze miasta. Dziś jest to ważny węzeł kolejowy i drogowy w Polsce Północnej. W mieście krzyżują się szlaki komunikacyjne z Niemiec do Rosji i Litwy oraz ze Skandynawii do Europy Południowej. Położenie jest stymulatorem wzrostu gospodarczego Tczewa. Miasto zajmuje powierzchnię 2226 hektarów, z czego 13,8% areału stanowią tereny komunikacji kolejowej i drogowej. Sieć komunikacyjna jest systematycznie ulepszana i rozbudowywana.

czytaj całość: Informacje o Mieście Tczew

Informacje o gminie Morzeszczyn

Gmina Morzeszczyn położona jest w południowej część woj. Pomorskiego ok. 76 km od stolicy regionu – Gdańska, ok. 42 km od stolicy powiatu – Tczewa. Teren graniczy administracyjnie z następującymi gminami: od zachodu z gminą Bobowo, od północy z gminą Pelplin, od wschodu z gminą Gniew, a od południa z gminą Smętowo Graniczne. Geograficznie gmina położona jest w obrębie Pojezierza Starogardzkiego w zasięgu zlewni rzeki Wierzycy i jej dopływu rzeki Janki. Północno – wschodnia część położona jest w obrębie „Gniewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu”. Gmina posiada korzystne położenie w stosunku do głównych szlaków komunikacyjnych województwa. Podstawowe powiązania realizowane są przez drogę wojewódzką nr 234 łączącą Gniew z drogą krajową nr 1 oraz Skórcz z drogą krajową nr 222. W układzie lokalnym istnieją również dogodne powiązania drogowe z gminami ościennymi tj. gminą Pelplin, Bobowo. Przez teren gminy osiowo przebiega magistralna linia kolejowa Śląsk - Gdańsk Porty z przystankami osobowymi obsługującymi obszar gminy w miejscowościach Majewo, Morzeszczyn i Kulice. Przebiega również odcinek sekcji 4 autostrady A1. Najbliższe gminie węzły komunikacyjne, gdzie kierowcy mogą zjechać bądź wjechać na autostradę, znajdują się w Ropuchach k/Pelplina oraz Kopytkowie.

czytaj całość: Informacje o gminie Morzeszczyn

więcej

przeczytaj treść ponownie

banner banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.