Sobota, 21.9.2019

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jesteś tutaj: Strona główna > Powiat Tczewski > Współpraca partnerska

Współpraca partnerska z Rejonem Zestafonii (Gruzja)

Porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy samorządem Powiatu Tczewskiego a samorządem Rejonu Zestafonii zostało podpisane w listopadzie 2015 roku. Ze strony Powiatu umowę podpisał Starosta Tczewski - Tadeusz Dzwonkowski oraz Wicestarosta - Witold Sosnowski, natomiast ze strony Rejonu Mer Zestafonii - Tariel Tutaraszvili. Strony uzgodniły, że współpraca i stosunki partnerskie rozwijane będą stosownie do posiadanych kompetencji i zawartych umów między władzami państwowymi, a dotyczyć będą: nauki, kultury i sztuki, oświaty, sportu i rekreacji, turystyki, organizacji pracy samorządu terytorialnego, pomocy społecznej (w tym pomocy osobom niepełnosprawnym), rozwoju relacji gospodarczych oraz wsparcie sektora obywatelskiego.

Zestafoni (Zestaponi) położone jest w historycznej części Gruzji - Margveti. Leży w centrum Margveti w eparchii gruzińskiego Kościoła prawosławnego. Miasto zbudowane jest na obu brzegach rzeki Kvirila. Przebiegają przez nie linie kolejowe, którymi kursują pociągi pomiędzy Kutaisi i Tibilisi oraz Kutaisi i Saczchere.