Sobota, 21.9.2019

Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jesteś tutaj: Strona główna > Powiat Tczewski > Współpraca partnerska

Współpraca z Rejonem Owidiopolskim (Ukraina)

4 sierpnia 2004 r. Powiat Tczewski podpisał porozumienie z Rejonem Owidiopolskim na Ukrainie. Rejon Owidiopolski to jednostka administracyjna położona w obrębie Obwodu Odeskiego. Rejon został utworzony w 1924 roku. Jego powierzchnia liczy 815 km2. Rejon zamieszkuje około 28 tys. mieszkańców. Siedzibą władz Rejonu jest miasto Owidiopol.

Współpraca pomiędzy Powiatem Tczewskim a Rejonem Owidiopolskim rozwija się przede wszystkim na płaszczyźnie kulturalnej i oświatowej. Dwukrotnie w Powiecie Tczewskim z wizytą gościła młodzież Rejonu Owidiopolskiego, która również występowała z programem artystycznym podczas imprez powiatowych. W 2005 roku koncertował zarówno w Powiecie Tczewskim, jak i w Trójmieście Chór "Rajduga". Ukraińscy artyści regularnie też uczestniczą w Zjeździe Akordeonistów, zachwycając swym kunsztem muzycznym tczewską publiczność.
Z wizytą w Rejonie Owidiopolskim gościła również młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie oraz Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Kulturę kociewską promował na Ukrainie Chór Męski "Echo" oraz tczewski zespół AJAGORE.
Doświadczenia na płaszczyźnie samorządowej wymieniają także przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Tczewskiego i Rejonu Owidiopolskiego. Współpraca polsko - ukraińska realizowana jest praktycznie na każdym szczeblu samorządowym na terenie Powiatu Tczewskiego. Swoich partnerów w Rejonie Owidiopolskim mają wszystkie gminy położone na terenie powiatu oraz Miasto Tczew.

Więcej informacji www.ovidiopol.net