Powiat Tczewski

E-budownictwo: oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym

Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wdrażają proces cyfryzacji procedur budowlanych. Umożliwia to inwestorom składanie wniosków oraz dokonywanie zgłoszeń w postaci elektronicznej.

Możliwość składania elektronicznych formularzy jest podzielona na etapy.

W pierwszej fazie, czyli od lutego 2021, można złożyć m.in. wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy też zgłoszenie rozbiórki.

W sumie to będzie 13 formularzy. Dodatkowe formularze objęte nowelizacją Prawa budowlanego, w tym w szczególności wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym w formie elektronicznej będzie można złożyć do organu w sposób elektroniczny od lipca 2021 r.

Generator wniosków cyfrowych obejmuje min. formularze następujących procedur budowlanych:

Od 4 lutego 2021 r. można:

  1. złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
  2. zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego),
  3. zgłosić rozbiórkę,
  4. złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  5. złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,  o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,
  6. złożyć wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,
  7. zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
  8. złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
  9. zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
  10. złożyć wniosek o wydanie decyzji o wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków kierownika budowy, o których mowa w art. 45a ust. 1 Prawa budowlanego,
  11. złożyć wniosek o legalizację,
  12. złożyć wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,
  13. złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Inwestor ma możliwość wyboru, czy chce w procesie budowlanym kontaktować się z organem administracji architektoniczno-budowlanej w formie elektronicznej czy papierowej.

Wypełniony formularz można podpisać za pośrednictwem platformy e-PUAP, korzystając z profilu zaufanego i w całości wysłać za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.

Główne założenia reformy znajdują się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Elektroniczny generator wniosków cyfrowych znajduje się na stronie:  www.e-budownictwo.gunb.gov.pl

W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowe rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii umożliwiające inwestorom składanie wniosków w procesie inwestycyjno-budowlanym przez Internet. Formularze dostępne są w serwisie e-budownictwo

Z dniem wejścia w życie poszczególnych rozporządzeń inwestorzy zobowiązani są do posługiwania się nowym wzorami - także w drodze przesyłania wniosku w formie tradycyjnej za pośrednictwem poczty lub składając dokumenty bezpośrednio w urzędzie.

Niżej wymienione formularze są jedynymi obowiązującymi wzorami dla poszczególnych procedur.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii:

W kolejnych etapach umożliwione zostanie złożenie wniosków:

Od 1 lipca 2021 r.:

  1. złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
  2. złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,
  3. złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
  4. złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
  5. złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
  6. złożyć wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,
  7. zawiadomić o zakończeniu budowy,
  8. złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

(źródło: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosci  z dn.02.03.2021 r.)

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności