E-budownictwo: oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków w procesie budowlanym
Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wdrażają proces cyfryzacji procedur budowlanych. Umożliwia to inwestorom składanie wniosków oraz dokonywanie zgłoszeń w postaci elektronicznej.
Możliwość składania elektronicznych formularzy jest podzielona na etapy.
W pierwszej fazie, czyli od lutego 2021, można złożyć m.in. wniosek o zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę czy też zgłoszenie rozbiórki.
W sumie to będzie 13 formularzy. Dodatkowe formularze objęte nowelizacją Prawa budowlanego, w tym w szczególności wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym w formie elektronicznej będzie można złożyć do organu w sposób elektroniczny od lipca 2021 r.
Generator wniosków cyfrowych obejmuje min. formularze następujących procedur budowlanych:
Od 4 lutego 2021 r. można:
- złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
- zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego),
- zgłosić rozbiórkę,
- złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
- złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 Prawa budowlanego,
- złożyć wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu,
- zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
- złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
- zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
- złożyć wniosek o wydanie decyzji o wyłączeniu stosowania niektórych obowiązków kierownika budowy, o których mowa w art. 45a ust. 1 Prawa budowlanego,
- złożyć wniosek o legalizację,
- złożyć wniosek o sporządzenie planu miejscowego lub o zmianę planu miejscowego,
- złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Inwestor ma możliwość wyboru, czy chce w procesie budowlanym kontaktować się z organem administracji architektoniczno-budowlanej w formie elektronicznej czy papierowej.
Wypełniony formularz można podpisać za pośrednictwem platformy e-PUAP, korzystając z profilu zaufanego i w całości wysłać za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.
Główne założenia reformy znajdują się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Elektroniczny generator wniosków cyfrowych znajduje się na stronie: www.e-budownictwo.gunb.gov.pl
W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowe rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii umożliwiające inwestorom składanie wniosków w procesie inwestycyjno-budowlanym przez Internet. Formularze dostępne są w serwisie e-budownictwo
Z dniem wejścia w życie poszczególnych rozporządzeń inwestorzy zobowiązani są do posługiwania się nowym wzorami - także w drodze przesyłania wniosku w formie tradycyjnej za pośrednictwem poczty lub składając dokumenty bezpośrednio w urzędzie.
Niżej wymienione formularze są jedynymi obowiązującymi wzorami dla poszczególnych procedur.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii:
- z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę.
- z dnia 19 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego.
- z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosków o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych oraz praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu.
- z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego.
- z dnia 16 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza zgłoszenia rozbiórki.
- z dnia 12 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
- z dnia 12 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości.
- z dnia 12 lutego 2021 r. w sprawie określenia wzoru formularza zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
W kolejnych etapach umożliwione zostanie złożenie wniosków:
Od 1 lipca 2021 r.:
- złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,
- złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,
- złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
- złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
- złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,
- złożyć wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,
- zawiadomić o zakończeniu budowy,
- złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.
(źródło: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosci z dn.02.03.2021 r.)
