POWIATOWY PROGRAM PROFILAKTYKI NADWAGI I OTYŁOŚCI UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU TCZEWSKIEGO
Występowanie nadwagi i otyłości stanowi istotny problem w zakresie zdrowia publicznego, dotyczy on przede wszystkim osób dorosłych, jednak największy niepokój budzi wzrastająca liczba otyłych wśród dzieci i młodzieży. Badania wskazują, że 70-80% młodzieży z otyłością stwierdzoną w okresie dojrzewania stanie się otyłymi dorosłymi. Dziecko otyłe w wieku 10-13 lat jest 6-7 krotnie bardziej zagrożone wystąpieniem otyłości w wieku dorosłym niż jego rówieśnik z prawidłową masą ciała.
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję oraz sprzyjają rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższają ryzyko zgonu w przypadku innych chorób.
Otyłość u dzieci wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, przedwczesnej śmierci i niepełnosprawności w wieku dorosłym. Ale oprócz zwiększonego przyszłego ryzyka, otyłe dzieci doświadczają trudności w oddychaniu, zwiększonego ryzyka złamań, nadciśnienia, insulinooporności, zaburzeń natury psychologicznej (depresji, obniżonej samooceny, pogorszenia jakości życia szczególnie w postrzeganiu własnego ciała, swoich kompetencji sportowych i funkcjonowania społecznego) oraz problemów społecznych, w tym agresji ze strony rówieśników poprzez prześladowanie w szkole.
W odpowiedzi na występujący problem zdrowotny Powiat Tczewski przygotował program, który pozwoli wyodrębnić grupę dzieci na wczesnym etapie rozwoju nadwagi i otyłości, a następnie objąć ich kompleksowym programem interwencji edukacyjno-leczniczej. Będzie ona miała na celu zmianę nawyków żywieniowych oraz wzrost aktywności fizycznej, czego oczekiwanym efektem będzie redukcja masy ciała.
Okres realizacji programu: lipiec 2024 – kwiecień 2029
Kto może skorzystać z programu?
Dzieci - uczniowie klas trzecich szkół podstawowych zamieszkujące na terenie powiatu tczewskiego, u których w pomiarze antropometrycznym (wzrost, waga ciała) zostanie stwierdzona nadwaga (BMI 90-97 centyla) lub otyłość (BMI>97 centyla), z zastrzeżeniem, że pierwszą grupę stanowić będą dzieci uczęszczające do klas trzecich w roku szkolnym 2023/2024, następnie uczęszczające do klas trzecich odpowiednio w roku szkolnym 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027, ostatnią grupę stanowić będą dzieci uczęszczające do klas trzecich w roku szkolnym 2027/2028.
BMI to wskaźnik masy ciała stosowany w klasyfikacji niedowagi, nadwagi i otyłości u osób dorosłych. Wylicza się go ze wzoru: BMI= kg/m2 (czyli masa ciała wyrażona w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu) Celem oceny czy wzrost i waga dziecka są prawidłowe, uzyskany wynik BMI należy nałożyć na odpowiednią dla wieku i płci siatkę centylową i odczytać wartość. |
Poza uczniami, do których bezpośrednio skierowany jest projekt interwencji w postaci badań laboratoryjnych oraz konsultacji specjalistycznych, działania programowe skupione będą również na rodzicach/opiekunach prawnych, którzy będą aktywnymi uczestnikami programu, gdyż to oni w zdecydowanej mierze będą odpowiedzialni za wprowadzenie zachowań zdrowotnych w życiu dziecka i rodziny.
Kto i gdzie realizuje program?
Program realizuje COGITO MED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kaliszu, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0001111906.
Zapisy do programu prowadzone są pod nr telefonu: + 48 800 805 100
Drogi Rodzicu, nie zwlekaj, nie czekaj – zadzwoń i zapisz dziecko do programu już dziś.
Zakres udzielanego wsparcia
Dzieci ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością w badaniu bilansowym uczniów klas III, po uzyskaniu zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka na udział w programie, zostaną skierowane na badania laboratoryjne – pomiar poziomu glukozy na czczo oraz lipidogram. Nieprawidłowości tych badań pozwolą wychwycić predyspozycje lub występowanie towarzyszącego nadwadze lub otyłości zespołu metabolicznego oraz określić, czy występują czynniki ryzyka na przyszłość.
Każde dziecko zakwalifikowane do dalszego udziału w programie będzie objęte wsparciem specjalistycznym przez okres około dziewięciu miesięcy – jest to czas szacunkowy, w uzasadnionych przypadkach wsparcie specjalistyczne może być wydłużone do 1 roku. Zrealizowanych zostanie średnio 18 indywidualnych konsultacji z interdyscyplinarnym zespołem ekspertów specjalizujących się w leczeniu nadwagi lub otyłości (3 x lekarz, 6 x dietetyk, 6 x fizjoterapeuta/specjalista aktywności fizycznej, 3 x psycholog).
Dla każdego rocznika dzieci objętych wsparciem specjalistycznym przewidziano dwa spotkania grupowe dla rodziców/opiekunów prawnych, w tym pierwsze po badaniu bilansowym dzieci oraz drugie po zakończeniu ścieżki wsparcia specjalistycznego. Spotkania prowadzone będą przez zespół ekspertów udzielających wsparcia, ich celem będzie przekazanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz budowania zdrowych nawyków w obszarze diety i aktywności fizycznej.
Dlaczego profilaktyka nadwagi i otyłości w wieku dziecięcym jest ważna ?
Nadwagi lub otyłości można nabawić się w każdym wieku, ale na szczególną uwagę zasługuje problematyka nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Młody człowiek ze zbyt dużą masą ciała najczęściej zostaje dorosłym z otyłością, u którego redukcja masy ciała będzie wyjątkowo trudna. Należy podkreślić, że im wcześniej rozwinie się otyłość, tym bardziej dotkliwe mogą być jej powikłania zdrowotne, a także psychologiczne (choć często bagatelizowane).
Program finansowany ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Tczew, Gminy Subkowy oraz Gminy Morzeszczyn.