Realizację programu zakończono w 2020 roku.
Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych. Problem ten stanowi wielkie wyzwanie dla zdrowia publicznego.
Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, opracował i przystąpił do realizacji programu w kierunku raka płuc pod nazwą: Recepta na raka – program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego.
Mieszkańców powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat (według roku urodzenia), którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie (ze wskaźnikiem minimum 30 paczko-lat) lub palili w przeszłości i rzucili palenie najpóźniej 15 lat temu, bez wcześniejszych objawów choroby nowotworowej.
W ramach Programu długoletni palacze (30 paczko-lat) w wieku 55-80 lat mogą skorzystać z dwóch konsultacji lekarskich (pierwszej-pulmonologicznej i drugiej-torakochirurgicznej lub pulmonologicznej) oraz wykonać niskodawkową tomografię komputerową (LDCT) klatki piersiowej i otrzymać jej opis.
Podczas pierwszej konsultacji lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z uczestnikiem programu w kierunku określenia czynników zachorowania na nowotwór oskrzela i płuca oraz, w przypadku braku przeciwwskazań, wyda skierowanie na badanie LDCT.
Niskodawkowa tomografia komputerowa(LDCT) to szybkie i bezbolesne badanie z wykorzystaniem niskiej dawki promieni rentgenowskich. Badanie pozwala wykryć nowotwór, kiedy jest on niewielkim, pojedynczym guzkiem niewidocznym w zdjęciu rentgenowskim.
Na drugiej konsultacji lekarskiej lekarz omówi wynik badania oraz w sytuacjach tego wymagających określi zalecenia związane z jego dalszą diagnostyką i/lub leczeniem poza Programem.
Program przyjęto do realizacji na lata 2016 – 2020 z możliwością kontynuacji w latach następnych. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną spowodowaną emisją zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i związaną z nią niską zgłaszalnością na badania przesiewowe, oraz mając na uwadze alternatywny Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za Pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej – połączenie prewencji wtórnej z pierwotną w celu poprawy świadomości dotyczącej raka płuca wśród społeczeństwa i personelu ochrony zdrowia, z którego skorzystać mogą osoby w wieku 55 -74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, oraz osoby młodsze – od 50 lat, u których dodatkowo występuje jeden z czynników ryzyka, nie podjęto działań umożliwiających kontynuację programu w 2021 roku. Szczegółowe informacje o programie na stronie https://zbadajswojepluca.uck.pl/ lub https://pacjent.gov.pl
Realizacja programu w latach następnych uzależniona będzie od możliwości finansowych Powiatu, sytuacji epidemicznej w Polsce oraz możliwości skorzystania z alternatywnych programów zdrowotnych w kierunku raka płuc.
W latach 2016 – 2020 Program finansowano ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy, Gminy Morzeszczyn oraz NFZ