Ministerstwo Sprawiedliwości na portalu Facebook prowadzi profil "Nieodpłatna Pomoc" (https://www.facebook.com/NieodplatnaPomoc/), na którym publikowane są materiały edukacyjne oraz informacje na temat funkcjonowania systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym informacje dotyczące sposobu zapisania się na porady, możliwości skorzystania z punktów specjalistycznych jak i również zakresu pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Zachęcamy do zapoznania się z publikowanymi treściami oraz do polubienia profilu.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało oficjalnie wszystkich laureatów o wygranej. Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Celem konkursu było zebranie informacji o dobrych praktykach w świadczeniu nieodpłatnej pomocy, wybór i rozpowszechnienie najciekawszych rozwiązań podnoszących jakość udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczonego nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a w konsekwencji zwiększenie świadomości społecznej o systemie nieodpłatnej pomocy.
Zachęcamy do zapoznania się z nagrodzonymi pracami, które dostępne są pod linkiem: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/prace-nagrodzone-w-konkursie-dobrych-praktyk.
Zapraszamy do wykorzystywania w systemie nieodpłatnej pomocy dokumentów opracowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Standardów Obsługi Interesanta (https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/katalogi-i-karty-uslug). Dzięki nim Wykonawcy w toku udzielanej porady mogą korzystać z gotowych pism procesowych, a pracownicy starostw powiatowych wykorzystać gotowe zasady postępowania z potencjalnym beneficjentem nieodpłatnej pomocy.
Materiały te zawierają podstawowe informacje dotyczące zagadnień, z którymi najczęściej zgłaszają się interesanci do sądów, wskazują w jaki sposób zrealizować daną usługę (sprawę) prowadzoną przez sądy powszechne. Są to konkretne instrukcje działania dla interesanta, udzielane zgodnie z jednolitą we wszystkich sądach procedurą, zarówno w sposobie obsługi, jak i treści informacji.